W sali Trybunału Państwa Watykańskiego rozpoczął się dziś proces 48-letniego Claudio Sciarpellettiego, informatyka pracującego w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, oskarżonego o matactwo w sprawie kradzieży i upowszechniania dokumentów zastrzeżonych należących do papieża i Stolicy Apostolskiej.
6 października główny oskarżony, były papieski kamerdyner, Paolo Gabriele został skazany na 18 miesięcy więzienia.
Podobnie jak w sprawie „niewiernego kamerdynera” Trybunałowi Państwa Watykańskiego przewodniczy prof. Giuseppe Dalla Torre, a w jego skład wchodzą sędziowie Paolo Papanti-Pelletier i Venerando Marano. Oskarżenie przedstawia promotor sprawiedliwości Państwa Watykańskiego, prof. Nicola Picardi, zaś jego obrońcą jest adwokat Gianluca Benedetti.
Sciarpelletti jest obywatelem włoskim. Żandarmeria aresztowała go na jedną noc 25 maja. W jego biurku znaleziono kopertę z dokumentami poufnymi, będącymi przedmiotem dochodzenia. W swoich wyjaśnieniach przedstawił sprzeczne wersje odnośnie znajomości z Paolo Gabriele. W akcie oskarżenia zaznaczono, że Sciarpellettiemu nie można było udowodnić współudziału w poważnej kradzieży ani też zdradzenia tajemnic służbowych. Za popełnione przestępstwa grozi mu do roku pozbawienia wolności.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.