Drugi proces w sprawie vatileaks

W sali Trybunału Państwa Watykańskiego rozpoczął się dziś proces 48-letniego Claudio Sciarpellettiego, informatyka pracującego w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, oskarżonego o matactwo w sprawie kradzieży i upowszechniania dokumentów zastrzeżonych należących do papieża i Stolicy Apostolskiej.

6 października główny oskarżony, były papieski kamerdyner, Paolo Gabriele został skazany na 18 miesięcy więzienia.

Podobnie jak w sprawie „niewiernego kamerdynera” Trybunałowi Państwa Watykańskiego przewodniczy prof. Giuseppe Dalla Torre, a w jego skład wchodzą sędziowie Paolo Papanti-Pelletier i Venerando Marano. Oskarżenie przedstawia promotor sprawiedliwości Państwa Watykańskiego, prof. Nicola Picardi, zaś jego obrońcą jest adwokat Gianluca Benedetti.

Sciarpelletti jest obywatelem włoskim. Żandarmeria aresztowała go na jedną noc 25 maja. W jego biurku znaleziono kopertę z dokumentami poufnymi, będącymi przedmiotem dochodzenia. W swoich wyjaśnieniach przedstawił sprzeczne wersje odnośnie znajomości z Paolo Gabriele. W akcie oskarżenia zaznaczono, że Sciarpellettiemu nie można było udowodnić współudziału w poważnej kradzieży ani też zdradzenia tajemnic służbowych. Za popełnione przestępstwa grozi mu do roku pozbawienia wolności.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| VATILEAKS

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja