Polityka nie jest ważniejsza od Ewangelii podkreślił wczoraj bp Edward Janiak podczas comiesięcznych modlitw w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych, jakie zanoszone są w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Biskup kaliski ubolewał, że „w dzisiejszych czasach wartością jest kompromis, a nie każde życie”. Podkreślał, że „w kwestii życia dla chrześcijanina nie ma kompromisu”. - Chrześcijanin zawsze powinien być wierny Bogu, który jest Panem każdego życia. Nie jest tak, że polityka jest ważniejsza od Ewangelii. Wierność Bogu domaga się czasem męczeństwa – mówił bp Janiak.
Stwierdził, że obowiązkiem państwa jest stworzenie odpowiednich warunków każdej rodzinie. - Możemy wymagać od państwa, od jego władz, by stanowiło takie prawo, które pomogłoby chronić każde życie, i wspierałoby tych, którzy chcą się nim zaopiekować – zaznaczył biskup kaliski.
W jego ocenie, „polskie państwo nie troszczy się o życie”. - Jak można mówić dobrze o państwie, które nie troszczy się o najmniejszych, o najbardziej bezbronnych, które leczeniem nazywa zabijanie dla osiągnięcia celów przy pomocy sztucznych metod, podczas gdy o prawdziwym leczeniu niepłodności, jakim jest naprotechnologia właściwie nie mówi? Tyle jest głosów o braku środków dla dzieci chorych, upośledzonych, dla noworodków, a jednocześnie rozdaje się duże pieniądze, by innych uszczęśliwiać. Nie można budować szczęścia na czyimś nieszczęściu – wołał bp Janiak.
Poinformował, że w Kaliszu powstał ośrodek leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. - Podejmujmy to dzieło wierni nauczaniu Jana Pawła II, który w Kaliszu powiedział, że cywilizacja, która odrzuca bezbronnych zasługuje na miano barbarzyńskiej – zaznaczył biskup.
Zachęcał katolików do obrony życia. „Wierni naszemu rodakowi, a przede wszystkim Chrystusowi, mimo słabości, niewierności wielu synów i córek Kościoła, musimy głosić Ewangelię życia, także z miłości do ojczyzny” – powiedział biskup kaliski.
Na zakończenie Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskim sanktuarium zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
Tym razem nabożeństwo organizowane w pierwsze czwartki miesiąca przypadło w uroczystość Wszystkich Świętych, dlatego zorganizowano je pod hasłem „Wraz ze wszystkimi świętymi modlimy się w obronie życia i za rodziny”.
Mszy św. przewodniczył bp Edward Janiak. Wraz z nim modlili się biskupi seniorzy: bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski, a także o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i kapłani.
Specjalnym gościem spotkania był Jan Ledóchowski z Wiednia, krewny św. Urszuli Ledóchowskiej, który dał krótkie świadectwo. Zaznaczył, że święta miała wielką miłość do Boga i narodu polskiego. Wspomniał też kard. Mieczysława Ledóchowskiego więzionego w czasach Bismarcka w pobliskim Ostrowie Wielkopolskim. Swoje wystąpienie zakończył słowami św. Urszuli, która powiedziała, że przyszłość narodu nie jest w rękach polityków, tylko w rękach matek i rodzin.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.