Pomogę, bo mogę

W „Mieście Miłosierdzia” będzie można spotkać ludzi, którzy swój czas poświęcają, by pomagać innym.

Koncerty, spotkania, warsztaty, ponad pięćdziesiąt organizacji i namiotowe miasteczko na placu Piłsudskiego – tak w skrócie prezentuje się „Miasto Miłosierdzia”. Festiwal odbędzie się 30 września w Warszawie przy Pl. Piłsudskiego, a jego organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. W dniu festiwalu jednak nie instytucje są najważniejsze, lecz ich podopieczni i wolontariusze.

Na tych, którzy odwiedzili „Miasto Miłosierdzia” przed dwoma laty, czekały liczne atrakcje i niespodzianki. Bezpłatne warsztaty i szkolenia na temat wolontariatu, happeningi, pokazy szermierki na wózkach, taniec ognia, warsztaty bębniarskie, koncert zespołu Raz Dwa Trzy, a także wystawa „Bohaterowie codzienności”, prezentująca wolontariuszy u boku tych, którym pomagają – to zaledwie część bogatego programu. W miasteczku można było dowiedzieć się, w jaki sposób nieść pomoc potrzebującym, działały też kino plenerowe, w którym wyświetlano filmy społeczne, biblioteka, a nawet cukiernia.

Tegoroczne „Miasto Miłosierdzia” poprzedzą dwa wydarzenia. Pierwszym jest aukcja, w której licytowane będą m.in. koszulka z podpisami polskiej reprezentacji w siatkówkę, dzień za kulisami w Teatrze Kwadrat, korki Roberta Lewandowskiego, spotkanie na czekoladzie z Łukaszem Zagrobelnym, dzień na planie filmowym serialu „Rodzinka.pl”. Aukcja rusza lada dzień i zakończy się dzień przed imprezą. – Na licytację przekazuję zdjęcie z autografami wszystkich aktorów „Rodzinki”. Dorzucam do tego dzień na planie serialu, będziecie mogli zobaczyć garderobę, wejść na plan filmowy i zjeść z nami obiad – zachęca Maciej Musiał, serialowy Tomek, najstarszy z trzech braci.

Drugim wydarzeniem będą debaty społeczne, każda w innym miejscu, które w tygodniu poprzedzającym „Miasto Miłosierdzia” dotkną tematów, z jakimi wolontariat aktualnie się mierzy (mecenat samorządów, wartości w wolontariacie, legislacja, społeczeństwo obywatelskie, nowoczesne technologie w służbie wolontariatu). Debata inaugurująca cykl spotkań odbędzie się w poniedziałek 24 września o 18.00 na 1Piętrze (ul. Foksal 11). Dariusz Karłowicz (Fundacja Św. Mikołaja), Krzysztof Więckiewicz (MPiPS) i Jan Filip Staniłko (Instytut Sobieskiego) dyskutować będą o przyszłości wolontariatu. Tematy kolejnych spotkań to m.in. „Miejscy herosi czy tania siła robocza?” i „Od wolontariusza do prezydenta?”.

Na placu w tym roku, wewnątrz specjalnych namiotów, pojawi się ponad pięćdziesiąt różnego rodzaju instytucji, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, prezentujących projekty i inicjatywy, które podejmują. Swoją działalność w trakcie „Miasta Miłosierdzia” zaprezentują instytucje znane, takie jak Fundacja DKMS czy Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, obok mniejszych, działających lokalnie. Oprócz ulotek i folderów informacyjnych, każda z instytucji przygotuje atrakcje dla zwiedzających. Będzie można zagrać w piłkę, wziąć udział w krótkich warsztatach, obejrzeć zdjęcia i filmy oraz porozmawiać z osobami, realizującymi projekty społeczne.

Hasło „Miasta Miłosierdzia” brzmi: „Pomogę, bo mogę”. Każda instytucja, jaka 30 września pojawi się na placu Piłsudskiego, definiuje to hasło inaczej. Stowarzyszenie „Chata z pomysłami” działa na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym, Fundacja „Mam Marzenie” pomaga spełniać marzenia chorych dzieci, a Fundacja „60 Plus” wspiera osoby starsze. Poprzednie edycje festiwalu już przynioszą owoce. Kobieta, która w 2010 roku w trakcie „Miasta Miłosierdzia” wpisała się na listę Fundacji DKMS, niedawno była dawcą szpiku i uratowała komuś życie. Zespół wolontariuszy, którzy działają w „Inkubatorze Miłosierdzia”, w ciągu czterech lat z 30 osób, wspierających warszawskie hospicja, rozrósł się do 120.

W programie „Miasta Miłosierdzia” znajdziemy m.in. spacer z osobami z hospicjum (11.30-12.30), etiudę teatralną w wykonaniu Teatru Klamra (12.30-13.00), występ siatkarzy plażowych (15.00-16.00), na boisku zaprezentują się drużyny Warsaw Eagles i reprezentacja Polski w AMPFutbolu (16.00-17.00). Będzie można pomóc w wydawaniu posiłków bezdomnym, na młodych czeka z kolei gra miejska.

W finale „Miasta Miłosierdzia” na scenie wystąpią m.in. Antek Smykiewicz (finalista programu „The Voice of Poland”) z zespołem Ściana Wschodnia, Hotrot, na koniec usłyszymy Najlepszy Przekaz w Mieście (uczestnicy programu „Must Be The Music”). W trakcie finału odbędzie się przekazanie funduszy, zebranych w trakcie aukcji, na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych, wyłonioną w konkursie Centrum Komunikacji Społecznej. Przedstawiciele zwycięskiej organizacji oprócz funduszy otrzymają możliwość współprowadzenia popołudniowych „Wiadomości” na antenie TVP1 u boku Krzysztofa Ziemca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama