Rzym: konferencja o duszpasterstwie chorych

Jest poświęcona duszpasterskim zespołom pomocy chorym.

Biorą w niej udział diecezjalni duszpasterze chorych z Polski oraz świeccy absolwenci działającej od półtora roku krakowskiej Szkoły Opieki Duszpasterskiej św. Jana Bożego, która prowadzi podyplomowe studia wspomnianych zespołów. Sesję współorganizuje Papieska Rada ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Abp Zygmunt Zimowski, stojący na czele tej dykasterii, przewodniczył rano przy grobie bł. Jana Pawła II Mszy z udziałem uczestników konferencji. Dziś wymieniają oni doświadczenia i zapoznają się z włoskimi realiami współpracy medyków i wolontariuszy.

„Idziemy na Wyspę Tyberyjską do bonifratrów. Piękny szpital, ale też piękny wolontariat – powiedział ks. Piotr Krakowiak, dyrektor Szkoły św. – Jana Bożego. 80 osób w wolontariacie duszpasterskim i skądinąd wiadomo, że tak jak inne szpitale w Italii, ma również bardzo duże problemy finansowe. Tam są kłopoty z płatnościami. Ja sobie uświadomiłem, że nie tylko w Polsce są kłopoty, ale tutaj są być może o wiele trudniejsze. Ale na pytanie, czy przypadkiem przeor albo dyrektor tego szpitala nie myśli o tym, żeby zredukować te duszpasterskie działania, odpowiedziano: «Nigdy w życiu, to jest serce naszego szpitala». Myślę, że musimy zmienić pewną mentalność. To nie ma być zagrożenie. To tak naprawdę jest serce dla kogoś, kto przychodzi zalękniony, wie o tym, że szpital jest w finansowych kłopotach, że są reformy służby zdrowia, że nie ma pieniędzy na procedury. To właśnie być może ta opieka duszpasterska, to wspomaganie wolontariuszy, taki ludzki wymiar tego, bardzo chrześcijański, ale też bardzo ludzki, że się jest tym miłosiernym samarytaninem, który siedzi obok i mówi: «Słuchaj, jesteśmy z tobą, nie bój się». To jest bardzo ważne” – wskazał ks. Krakowiak.

Wolontariat w polskich szpitalach staje się faktem, powstają też duszpasterskie zespoły złożone z kapelanów, osób zakonnych i świeckich.

„Wolontariuszowi często jest o wiele łatwiej dotrzeć do chorego, niż osobie z personelu – powiedziała Radiu Watykańskiemu absolwentka podyplomowej Szkoły Opieki Duszpasterskiej św. Jana Bożego w Krakowie Marta Grabek-Niekraszewicz. – Wolontariusz nie jest objęty polityką organizacyjną. Jest osobą z zewnątrz, wnoszącą nowe spojrzenie i nowe podejście do chorego. To jest ktoś, kto zawsze będzie miał czas i poświęci go w takiej ilości, jakiej chory potrzebuje. Ta konferencja jest wspaniałą okazją do tego, żeby zaprezentować twarde rezultaty, które nam się w tej opiece udało uzyskać dzięki zespołom, dzięki wolontariuszom. Ta jakość życia chorych faktycznie wzrasta. Chorzy w szpitalach i hospicjach są teraz i oni teraz tego naszego wsparcia potrzebują” – dodała Grabek-Niekraszewicz.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama