Islamistki pod kontrolą

Po zamachu w miejscowości Czyrkiej koło Bujnaksu (Dagestan) , kiedy kobieta udająca pielgrzyma wysadziła się w mieszkaniu jednego z liderów muzułmanów w Dagestanie szejka Saida Acajewa w rosyjskich służbach zapadła decyzja objęcia kontrolą operacyjną kobiet przechodzących na islam.

Informację  o tym podał dziennik „Izwiestija”.  Szejka Acajewa, duchownego powszechnie szanowanego, filozofa i poetę,  próbowano zabić kilka miesięcy temu.  

Terroryści weszli do jego domu, aby go zastrzelić, ale gdy starzec zaczął im czytać wersety z Koranu, odstąpili od swego zamiaru.  Zamach w Czyrkiej miał na celu destabilizację na całym Północnym Kaukazie i skłócenie środowisk tradycyjnego islamu z wahabitami, wspierającymi działania zbrojne.  Śledczy ustalili, że zamach był dziełem rosyjskiej aktorki Ałły Saprykiny (l.30) , która kilka lat temu wyszła za mąż za muzułmanina i przeszła na islam. Odtąd jako Animat Kurbanowa wraz z mężem zaczęła działać w środowisku islamskich bojowników na Kaukazie.  Po śmierci męża w 2009 r. zeszła do podziemia i brała udział w różnych akcjach bojowych.

Według wyjaśnień funkcjonariuszy służb specjalnych, sprawa Kurbanowej potwierdza, że kiedy Rosjanka pochodząca z prawosławnej rodziny, przechodzi na islam, staje się podatna na wpływy radykalnych środowisk islamskich i może zaangażować się w działalność terrorystyczną.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama