Uniwersytet Al-Azhar w Egipcie skłonny jest do wznowienia dialogu ze Stolicą Apostolską. Ten najważniejszy ośrodek teologiczny islamu sunnickiego gotów jest to uczynić „w jakimkolwiek czasie i bez zastrzeżeń” – oświadczył zastępca wielkiego imama kairskiego uniwersytetu Abbas Shuman. Stwierdził on, że trzeba się tylko porozumieć co do ram tego dialogu.
Al-Azhar zawiesił dialog ze Stolicą Apostolską w 2011 r. po tym, jak Benedykt XVI wziął w obronę tamtejszą mniejszość chrześcijańską po krwawym zamachu na koptyjską katedrę w Aleksandrii. Ówczesny papież mówił wówczas o „strategii przemocy, która wzięła na cel chrześcijan”.
W ubiegłym tygodniu na uniwersytecie Al-Azhar odbyła się międzynarodowa konferencja nt. ekstremizmu i terroryzmu. Jej przesłanie końcowe jednoznacznie stwierdza, że „atakowanie chrześcijan i wyznawców innych religii stanowi zdradę autentycznego nauczania islamu”. Wcześniej wielki imam tej uczelni zdecydowanie potępił „barbarzyńskie zbrodnie” dokonywane pod płaszczykiem „świętej religii” w Iraku i Syrii. Było to potępienie bezprecedensowe, ponieważ po raz pierwszy tak wpływowa instytucja islamska wyraźnie stwierdziła, że teorie używane przez terrorystów dla usprawiedliwienia swej przemocy Koranem są wypaczeniem prawdziwego islamu
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.