Prawosławni pielgrzymi z różnych miejsc województwa podlaskiego zdążają do Supraśla koło Białegostoku na Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. To jedno z głównych świąt w tym klasztorze, uważanym za jedno z najważniejszych w kraju cerkiewnych sanktuariów.
W najliczniejszej pieszej pielgrzymce, która w czwartek po południu wyruszyła z Białegostoku, idzie ok. 800 osób - poinformowali przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, które jest organizatorem pielgrzymki.
Oceniają, że to duża liczba pątników, biorąc pod uwagę, iż wiele osób tego dnia pracuje, a dodatkowo pogoda nie jest najlepsza - tuż przed wymarszem zanosiło się na duży deszcz. Do pokonania na piechotę mają 12 km.
Wśród pielgrzymów są osoby w różnym wieku. Pątnicy rokrocznie pielgrzymują w podobnych intencjach, przede wszystkim dziękując lub prosząc o zdrowie, pomoc w nauce lub w sprawach osobistych.
Do Supraśla pielgrzymują też od kilku dni wierni z bardziej odległych miejsc regionu, np. z Hajnówki. W środę wyruszyli tam też pątnicy z Gródka, którzy płyną rzeką kajakami, nawiązując do historycznego przekazu o założeniu supraskiego monasteru ponad pięć wieków temu. Mnisi z Gródka spławili wówczas rzeką krzyż, który zatrzymał się właśnie tam, gdzie obecnie jest klasztor.
Główne uroczystości w supraskim klasztorze odbędą się w piątek przed południem. Poprzedzi je całonocne czuwanie, z modlitwami za zmarłych.
Ikona Matki Boskiej Supraskiej znajduje się w klasztorze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, zwanym Supraską Ławrą, który ma ponad pięćset lat. Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej jest jednym z najważniejszych dla polskich wyznawców prawosławia. W supraskim klasztorze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce, podobną rangę mają jeszcze Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.
Pierwsza czczona tam ikona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami, czcili ją zarówno prawosławni, jak i katolicy.
W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła. Ikona znajdująca się obecnie w Supraślu, jest kopią wykonaną przed stu laty z okazji jubileuszu 400-lecia Ławry Supraskiej.
Podlasie uchodzi za centrum prawosławia w Polsce. Według szacunków hierarchów polskiej Cerkwi (dokładnych danych bowiem nie ma), mieszka tam około połowy z 550-600 tysięcy wszystkich wiernych w naszym kraju.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.