Białorusini świętują Chrzest Pański

Mieszkańcy Białorusi obchodzą w niedzielę prawosławne święto Chrztu Pańskiego. W ten dzień w cerkwiach święci się wodę, a wierni kapią się w przeręblach.

Święcenie wody rozpoczęło się już w sobotę. "W święto Chrztu Pańskiego 18 i 19 stycznia we wszystkich cerkwiach odprawiane są modlitwy poświęcenia wody" - powiedział dziennikowi "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii" protojerej Siarhiej Mausiesjan.

Jak podkreślił, byłoby wskazane, żeby wierzący nie tylko przyszedł po święconą wodę, ale i wszedł do cerkwi, żeby się pomodlić.

Święconą wodą można pokropić mieszkanie, swoje rzeczy i samego siebie. "To, co pozostanie, można wymieszać z wodą pitną i wypijać na czczo z samego rano, spożywając kawałeczek prosfory (małej bułeczki używanej w Kościołach wchodnich do celów liturgicznych-PAP)" - mówi Mausiesjan. Picie święconej wody zaleca się o dowolnej porze w razie choroby.

Duchowny podkreśla, że przed zanurzeniem się w wodę należy się pomodlić, a najlepiej pójść przed kąpielą na nabożeństwo. "Przecież grzechów nie zmyje się samą wodą" - zwraca uwagę.

Aby odpowiednio przygotować się do Chrztu Pańskiego, Cerkiew wprowadziła w wigilię tego dnia ścisły post.

We wszystkich obwodach Białorusi wyznaczono specjalne miejsca do kąpieli. W Mińsku jest ich aż dziesięć, w tym popularne jezioro Komsomolskie. W miejscach tych będą dyżurować ekipy ratunkowe i lekarze.

Ministerstwo ds. nadzwyczajnych ostrzega, by nie wchodzić do wody w niewyznaczonych miejscach i nie zanurzać się w wodzie w pojedynkę. Zaleca też, by nie pozostawiać w wodzie dłużej niż 1,5 minuty, a po kąpieli wytrzeć się do sucha, założyć ubranie i wypić coś gorącego. Zdecydowanie przestrzega natomiast przed kąpielą po spożyciu alkoholu.

W niedzielę rano poświęcona zostanie również woda w dwóch basenach Mińska, w tym w kompleksie "Olimpijskij".

Specjalnie z okazji Chrztu Pańskiego najlepszy łaziebny Białorusi Hienadź Maroz prowadzi w ten weekend warsztaty, na których pokazuje sposoby przygotowania łaźni parowej, techniki wiązania witek do chłostania skóry, a także podstawowe metody masażu.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama