Syryjski opozycjonista tworzy rząd na uchodźstwie

Syryjski opozycjonista Haitham al-Maleh ogłosił we wtorek na konferencji prasowej, że otrzymał od koalicji Syryjczyków "niezależnych i bez afiliacji politycznej" misję utworzenia rządu na uchodźstwie, który będzie miał swoją siedzibę w Kairze.

"Powierzono mi misję kierowania przejściowym rządem i rozpoczęcia konsultacji z opozycją w Syrii i na uchodźstwie" - powiedział w stolicy Egiptu.

Al-Maleh wyjaśnił decyzję o utworzeniu rządu obawą przed próżnią po upadku prezydenta Baszara el-Asada. "Nie chcemy wtedy znaleźć się w sytuacji próżni politycznej i administracyjnej. Ten etap jest konieczny do współpracy pomiędzy wszystkimi partiami" - dodał.

W poniedziałek Wolna Armia Syryjska, złożona z dezerterów z armii rządowej i uzbrojonych cywilów walczących z reżimem, przedstawiła "program zgody narodowej", w którym zaapelowano o utworzenie rady prezydenckiej złożonej z sześciu osób - polityków i wojskowych, którzy rządziliby w okresie przejściowym po upadku obecnych władz.

Instancja ta miałaby za zadanie "proponowanie nowego prawa, poddawanego pod referendum w celu zrestrukturyzowania armii i sił bezpieczeństwa oraz przedstawianie rozwiązań na rzecz włączenia do struktur militarnych cywilów, którzy brali udział w rewolucji".

Abdel Basset Sajda, przywódca Narodowej Rady Syryjskiej (NRS), głównego ciała opozycji przeciwko prezydentowi Asadowi, ogłosił w sobotę, że będzie rozmawiał z ugrupowaniami rebelianckimi o rządzie przejściowym, na czele którego miałaby stanąć osoba zaangażowana w działania rewolucyjne.

81-letni al-Maleh - działacz, były adwokat i obrońca praw człowieka - wielokrotnie siedział w syryjskim więzieniu. Ostatni raz umieszczono go tam w 2009 roku; został zwolniony z uwagi na wiek po amnestii w marcu 2011 roku, kilka dni przed wybuchem rewolty.

Pracował dla Amnesty International i pomagał w utworzeniu w 2001 roku Syryjskiego Stowarzyszenia na rzecz Praw Człowieka.

W marcu 2012 roku odszedł z NRS, gdyż - jak powiedział - był sfrustrowany brakiem przejrzystości i złą organizacją w Radzie. Agencje pisały wtedy, że jego odejście może oznaczać, że między głównymi postaciami opozycji syryjskiej toczy się walka o przywództwo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama