Wojna przeszkodzi papieskiej wizycie?

Nasilający się konflikt w Syrii może sprawić, że Benedykt XVI będzie musiał odwołać swoją planowaną na 14-16 września pielgrzymkę do Libanu – uważa sekretarz generalny Caritas Internationas, Michel Roy. Jego wypowiedź opublikowano w anglojęzycznym serwisie „Rome Reports”.

Jednocześnie przypomniano, że w trwającym od roku konflikcie zginęło 17 tys. osób, a 120 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Większość uchodźców schroniła się w Libanie, Turcji i Jordanii. Caritas Internationalis jest jedną z największych organizacji pozarządowych spieszących im z pomocą.

Zdaniem Michela Roya sytuacja w Syrii pogarsza się z powodu dostarczania przeciwnikom prezydenta Baszara al-Assada broni z zewnątrz. „Nie jest to sposób, by kraj ten zyskał pokój” – twierdzi sekretarz generalny Caritas Internationas. Nie ukrywa on swych obaw, że nasilająca się przemoc może zmusić Ojca Świętego do rezygnacji ze swej planowanej na 14-16 września podróży do Libanu. Ma ona mieć historyczne znaczenie nie tylko dla Kościołów Bliskiego Wschodu, ale także relacji chrześcijan ze światem arabskim. Pomimo skomplikowanej sytuacji Caritas Internationalis nadal niesie pomoc tysiącom uchodźców – zapewnił jej sekretarz generalny Michel Roy.

Oto jego wypowiedź w języku angielskim:

romereports Syria's Civil War: What solution can more weapons and more violence bring?

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama