Aby budować trzeźwe społeczeństwo, potrzeba odwagi i odpowiedzialności wszystkich, a więc również parlamentu, rządu i samorządów - głosi list pasterski Episkopatu Polski, opublikowany z okazji obchodzonego w sierpniu miesiąca abstynencji.
W liście, który w niedzielę będzie odczytany w kościołach w całej Polsce, biskupi stwierdzają, że nadmierne spożywanie alkoholu jest wciąż najpoważniejszym zagrożeniem dla społeczeństwa.
"Według danych statystycznych aż 14 proc. dorosłych Polaków pije ryzykownie i szkodliwie. Wielu nawet nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Ponad milion Polaków jest uzależnionych. Co najmniej dwa miliony dzieci żyje w rodzinach obarczonych dramatem uzależnienia. Każdy polski podatnik przeznacza co roku ok. 800 zł na pokrycie strat wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu. Jak wynika z dostępnych danych, dzisiejsza sytuacja jest alarmująca, a spożycie alkoholu ciągle wzrasta, zwłaszcza wśród ludzi młodych" - głosi list Episkopatu Polski.
Zdaniem hierarchów trzeba postawić tamę "zalewaniu Polski punktami sprzedaży alkoholu".
"Niedopuszczalna jest sytuacja, w której jeden taki punkt przypada na mniej niż 200 mieszkańców. Nie możemy milczeć, gdy masowo liberalizuje się prawo dotyczące liczby tych miejsc i odległości od szkół, świątyń czy ośrodków zdrowia. Nie możemy się zgodzić na to, że na stacjach paliw masowo sprzedaje się napoje alkoholowe, gdy - jak wiadomo - co czwarty śmiertelny wypadek spowodowany jest przez nietrzeźwego kierowcę" - podkreślają biskupi w liście udostępnionym PAP.
W ocenie hierarchów potrzeba odwagi i determinacji we wprowadzeniu przepisów, które pozwoliłyby zapobiegać problemowi alkoholizmu. "Ponieważ często reklamy pokazują napoje alkoholowe jako wybawienie od zmartwień i źródło szczęśliwego życia, trzeba dążyć do całkowitego zakazu takich reklam i innych form promocji alkoholu. Szczególnie niepokojący jest fakt, że na przykład do promocji piwa wykorzystuje się symbole narodowe, takie jak polska flaga i hymn. Łączenie najważniejszych dla Polaków wartości z alkoholem jest niedopuszczalne. Z całą mocą przypominamy, że ochrona trzeźwości narodu, to nie tylko sprawa rodziny, ale całej społeczności, władz rządowych i samorządowych, to polska racja stanu" - głosi list Episkopatu Polski.
W liście hierarchowie podkreślają, że uciekanie się do alkoholu w trudnych sytuacjach życiowych i traktowanie go jako sposobu na ukrycie własnych słabości, to wyraźny sygnał wkraczania na drogę uzależnienia. "Ryzyko jest tym większe, im częściej człowiek szuka w alkoholu remedium na problemy" - podkreślają biskupi w liście.
Hierarchowie zwracają się z apelem do rodzin, by były one szkołami trzeźwości, ofiarując młodemu człowiekowi pozytywne wsparcie, zwłaszcza wtedy, gdy przez odmowę spożywania alkoholu, spotka się z odrzuceniem ze strony rówieśników. "Nie wychowujcie oportunistów, nie przyuczajcie do picia, ale bądźcie oparciem dla odważnych, poszukujących trzeźwości!" - apelują biskupi.
Zaznaczają, że na drodze do wychowania w trzeźwości rodziny potrzebują wsparcia społeczeństwa. "Rodzice mają prawo oczekiwać, że ich dzieci nie otrzymają alkoholu na spotkaniu towarzyskim, w mieszkaniu przyjaciół czy na dyskotece. Mają też prawo wymagać od szkoły i nauczycieli jednoznacznego stosunku wobec picia alkoholu. Abstynencja dzieci i młodzieży nie jest dobrowolnym wyborem, lecz koniecznością" - uważają biskupi.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.