Nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna - piszą biskupi w liście na Niedzielę Bożego Miłosierdzia, przypominając słowa Benedykta XVI. Hierarchowie wzywają do pomocy osobom ubogim i samotnym.
List jest odczytywany w niedzielę w kościołach na terenie całego kraju. Biskupi podkreślają w nim, że w życiu Kościoła, oprócz liturgii i głoszenia Słowa, "posługa miłości okazywanej bliźnim stanowi jedną z najważniejszych jego cech". "I nawet gdyby wspaniale działały różne organizacje i fundacje charytatywne, nikt nie może wyręczyć Kościoła w posłudze miłości" - piszą w liście hierarchowie.
Przypominają także słowa Benedykta XVI z encykliki "Deus caritas est" ("Bóg jest miłością"), w której napisał m.in.: "Miłość - caritas - zawsze będzie konieczna, również w najbardziej sprawiedliwej społeczności. Nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna. (...) Zawsze będzie istniało cierpienie, które potrzebuje pocieszenia i pomocy. Zawsze będzie samotność. Zawsze będą sytuacje materialnej potrzeby, w których konieczna jest pomoc w duchu konkretnej miłości bliźniego".
Biskupi zwracają uwagę na działalność Caritas - kościelnej organizacji charytatywnej, która pomaga potrzebującym na całym świecie. Niedziela Miłosierdzia Bożego - to jej święto patronalne. Hierarchowie podkreślają, że Caritas prowadzi m.in. okna życia, leczenie i rehabilitację chorych, domy dla bezdomnych, opiekę nad uchodźcami, dożywianie głodnych, natychmiastową i długofalową pomoc dla ofiar kataklizmów, wspiera bezrobotnych, organizuje wakacje dla dzieci ubogich.
"Nie chodzi jednak o swego rodzaju opiekę społeczną, jednorazową akcję, lecz o misję, która polega na autentycznej trosce o godność każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Caritas - miłość miłosierna należy do misji Kościoła, tak samo jak głoszenie Słowa i wychwalanie Boga w liturgii" - napisali biskupi.
Caritas w ramach Tygodnia Miłosierdzia będzie prowadziła dni otwarte w swoich placówkach. Chętni będą mogli odwiedzić hospicja, ośrodki dla matek z dziećmi, bezdomnych oraz świetlice środowiskowe.
Caritas apeluje o przekazywanie jej 1 proc. odpisu podatkowego. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego, organizację wypoczynku wakacyjnego dla dzieci oraz na ich dożywianie.
Święto Miłosierdzia Bożego wprowadził na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 r. dla wszystkich diecezji w Polsce, a w dniu kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej (30 kwietnia 2000 r.) ogłosił je dla całego Kościoła. Tydzień Miłosierdzia dotąd był obchodzony w październiku. Od tego roku, będzie go rozpoczynała Niedziela Miłosierdzia Bożego - pierwsza niedziela po Wielkanocy.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.