Nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna - piszą biskupi w liście na Niedzielę Bożego Miłosierdzia, przypominając słowa Benedykta XVI. Hierarchowie wzywają do pomocy osobom ubogim i samotnym.
List jest odczytywany w niedzielę w kościołach na terenie całego kraju. Biskupi podkreślają w nim, że w życiu Kościoła, oprócz liturgii i głoszenia Słowa, "posługa miłości okazywanej bliźnim stanowi jedną z najważniejszych jego cech". "I nawet gdyby wspaniale działały różne organizacje i fundacje charytatywne, nikt nie może wyręczyć Kościoła w posłudze miłości" - piszą w liście hierarchowie.
Przypominają także słowa Benedykta XVI z encykliki "Deus caritas est" ("Bóg jest miłością"), w której napisał m.in.: "Miłość - caritas - zawsze będzie konieczna, również w najbardziej sprawiedliwej społeczności. Nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna. (...) Zawsze będzie istniało cierpienie, które potrzebuje pocieszenia i pomocy. Zawsze będzie samotność. Zawsze będą sytuacje materialnej potrzeby, w których konieczna jest pomoc w duchu konkretnej miłości bliźniego".
Biskupi zwracają uwagę na działalność Caritas - kościelnej organizacji charytatywnej, która pomaga potrzebującym na całym świecie. Niedziela Miłosierdzia Bożego - to jej święto patronalne. Hierarchowie podkreślają, że Caritas prowadzi m.in. okna życia, leczenie i rehabilitację chorych, domy dla bezdomnych, opiekę nad uchodźcami, dożywianie głodnych, natychmiastową i długofalową pomoc dla ofiar kataklizmów, wspiera bezrobotnych, organizuje wakacje dla dzieci ubogich.
"Nie chodzi jednak o swego rodzaju opiekę społeczną, jednorazową akcję, lecz o misję, która polega na autentycznej trosce o godność każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Caritas - miłość miłosierna należy do misji Kościoła, tak samo jak głoszenie Słowa i wychwalanie Boga w liturgii" - napisali biskupi.
Caritas w ramach Tygodnia Miłosierdzia będzie prowadziła dni otwarte w swoich placówkach. Chętni będą mogli odwiedzić hospicja, ośrodki dla matek z dziećmi, bezdomnych oraz świetlice środowiskowe.
Caritas apeluje o przekazywanie jej 1 proc. odpisu podatkowego. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego, organizację wypoczynku wakacyjnego dla dzieci oraz na ich dożywianie.
Święto Miłosierdzia Bożego wprowadził na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 r. dla wszystkich diecezji w Polsce, a w dniu kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej (30 kwietnia 2000 r.) ogłosił je dla całego Kościoła. Tydzień Miłosierdzia dotąd był obchodzony w październiku. Od tego roku, będzie go rozpoczynała Niedziela Miłosierdzia Bożego - pierwsza niedziela po Wielkanocy.
Realizowany jest tam eko-projekt inspirowany encykliką Franciszka "Laudato si' ".
Leon XIV ma najlepsze kwalifikacje do bycia dobrym pasterzem.
„Wznosi się ku niebu płacz matek i ojców, którzy trzymają w ramionach martwe ciała swoich dzieci”.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.