Pod hasłem "Tu chodzi o miłość" rozpoczął się w sobotę w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim 63. Tydzień Ewangelizacyjny, organizowany przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. To jedno z największych wydarzeń ewangelizacyjnych w kraju.
"Oczywiście tu chodzi o miłość Pana Boga do człowieka, bo to podstawa. Ale też o naszą wzajemną relację, bo bez niej trudno żyć" - wyjaśnił koordynator kampanii ewangelizacyjnych luterańskiego Centrum Misji i Ewangelizacji Paweł Gumpert.
Podczas Tygodnia w różnej formie prezentowane będą tematy dotykające przede wszystkim relacji międzyludzkich i wiary chrześcijańskiej. Zaplanowano wykłady, seminaria, warsztaty, cykle społeczne, spotkania i koncerty. Uczestnicy spotkają się między innymi z kanadyjską wykładowczynią Doris Schulte i polskimi teolożkami Anną Olek i Dorotą Fenger.
Zajęcia poprowadzą wolontariusze: duchowni, nauczyciele, psychologowie, pedagodzy, teolodzy, lekarze oraz studenci różnych kierunków. Program imprezy został przygotowany z myślą o wszystkich grupach wiekowych, także o najmłodszych. "Chcę dotrzeć do dzieci przez wzbudzanie ich naturalnej ciekawości, proponując interesujący sposób przekazu oraz metody aktywizujące, dzięki którym nie znudzą się, a spotkanie stanie się dla nich ciekawym przeżyciem" - powiedziała Anna Olek.
Wieczory w Dzięgielowie wypełni muzyka. Zagrają między innymi zespół "Cześć", Robert Kasprowicz, Gabi Gąsior i Holy Noiz. W piątek 13 lipca wystąpi Teatru Exodus 3.14 z Warszawy ze spektaklem "Hairetikos, czyli zdolny do wyboru", w reżyserii Jerzego Latosa.
Wykłady i koncerty odbywają się w olbrzymim namiocie, który może pomieścić prawie 2 tys. uczestników. W Tygodniu uczestniczy co roku kilka tysięcy osób; są to przede wszystkim młodzi luteranie, ale także członkowie innych Kościołów chrześcijańskich. Oprócz wykładów, seminariów i warsztatów, na program Tygodnia składają się także występy artystyczne.
W Polsce jest około 70 tysięcy luteran, z czego około połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce. Na świecie jest ponad 70 milionów luteran.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.