Edyta Stein to trudna święta, ale jej świadectwo promieniuje wiarygodnością - podkreśla w rozmowie z KAI ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W placówce tej trwa Międzynarodowe Seminarium Naukowe poświęcone św. Teresie Benedykcie od Krzyża OCD, patronce Europy, zorganizowane w 70. rocznicę jej śmierci.
W spotkaniu, które zaplanowano na 8-10 czerwca, biorą udział naukowcy z kilku krajów Europy.
Ks. Deselaers podkreślił, że jednym z celów tej konferencji jest uczczenie Edyty Stein i pokazanie tego, co i jak wiele ma ona do powiedzenia również współczesnym. Jego zdaniem, nie bez powodu Jan Paweł II ogłosił ją patronką Europy. Ważnym wymiarem tego spotkania jest miejsce, czyli Auschwitz, gdzie zginęła Edyta Stein.
Miejsce konferencji oraz osoba Edyty Stein to także powód do zastanowienia się nad relacjami chrześcijańsko-żydowskimi. W tym kontekście ks. Deselaers przypomniał list Edyty Stein do papieża, w którym prosiła go o Encyklikę w obronie narodu żydowskiego w kontekście wiary chrześcijańskiej. - „Warto prowadzić dialog, również o tym jak dziś wygląda szacunek do narodu żydowskiego” - dodał.
Zdaniem duchownego, to co ma dzisiaj do powiedzenia Edyta Stein Europejczykom, mocno łączy się z obrazem człowieka, jego wiary, wychowania. „To trudna święta, ale ma ogromną siłę przebicia, widać, że czas Edyty Stein dopiero się zaczyna” - stwierdził ks. Deselaers. „Zachęcamy do szukania odpowiedzi na pytanie dlaczego tak jest” - dodał.
Podkreślił także, że Edyta Stein szczerze szukała prawdy, a jej świadectwo promieniuje wiarygodnością. „Ludzie to czują, tę jej radykalność i szczerość, dlatego też warto się nią zajmować” - powiedział. Według niego, Edyta Stein jest ważna także poza kręgiem chrześcijaństwa.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.