Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatruje skargę Fundacji Lux Veritatis na decyzję przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Fundacja zaskarżyła decyzję nieprzyznania TV Trwam koncesji na naziemne nadawanie na multipleksie cyfrowym.
W sądzie obecny jest o. Rydzyk i Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Lux Veritatis, a Krajową Radę reprezentuje Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor Departamentu Strategii KRRiT. Sala rozpraw jest szczelnie wypełniona publicznością.
Sąd, po rozpoczęciu rozprawy, ogłosił przerwę do godz. 11, aby strony mogły się zapoznać z dokumentami przekazanymi im w piątek.
Przed sądem zebrało się kilkadziesiąt osób, sympatyków Telewizji Trwam. Trzymają biało-czerwone flagi, rozdają ulotki, mają także symbole religijne i transparenty, m.in.: "Żądamy przydziału Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym"; "Polska nie jest kolonią" oraz po polsku i angielsku: "Radio Maryja i Telewizja Trwam: mądrością, sercem i płucami dla Polski, Europy i świata".
Rozprawa odbędzie się w największej sali w budynku sądu przy ul. Jasnej, gdyż strony i uczestnicy tego postępowania mają zamiar uczestniczyć w rozprawie osobiście.
Sąd może uwzględnić skargę i zwrócić sprawę do KRRiT lub też oddalić ją i utrzymać decyzję KRRiT. Zbada formalną stronę tej decyzji administracyjnej i jej zgodność z przepisami.
Fundacja 17 stycznia br. zaskarżyła decyzję KRRiT, która nie przyznała TV Trwam koncesji na naziemne nadawanie na multipleksie cyfrowym. Skarga jest obszernym dokumentem, liczącym 250 stron. Zawiera m.in. wyjaśnienia kwestii finansowych Fundacji – podawanych przez KRRiT jako główny powód odmowy miejsca na multipleksie cyfrowym dla TV Trwam.
W sprawie TV Trwam wystąpiła "w imię zasady równości i pluralizmu" Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. 16 stycznia w specjalnym oświadczeniu biskupi wyrazili nadzieję, że "TV Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce".
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.