Trzy tysiące zniczy zapłonęło w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach 30 kwietnia z okazji obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Odpowiadając na pytanie, jak dzisiaj obronić dar wolności, abp Skworc przytoczył słowa św. Pawła z Listu do Galatów: „Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie” i wskazał, że drogą do prawdziwej wolności jest postawa służby i miłość wzajemna. „Jak bardzo ta lekcja wolności potrzebna jest dzisiaj nam Polakom, kiedy Ojczyzna po długim okresie totalitarnego zniewolenia odzyskała wolność” – mówił metropolita katowicki. Zaznaczył, że zagrożenie już jest obecne wśród nas w postaci wolności, która nie buduje, lecz niszczy.
„Smutne skojarzenia budzą w nas słowa Apostoła w naszej Ojczyźnie, niestety w Kościele także, gdy pojawiają się nawoływania do nieposłuszeństwa. Nie tak buduje się prawdziwą wolność; nie tak się z niej korzysta!” – mówił dalej kaznodzieja. Przywołując przykazanie miłości bliźniego stwierdził: „Oto podstawowe prawo wolności. Wolni - aby miłować. Wolni - aby służyć”.
Metropolita katowicki podkreślił, że komunia z pomordowanymi polskimi duchownymi wymaga od nas chodzenia w przestrzeni autentycznej wolności, miłości, służby i światła. „Chodzić w światłości oznacza być widzialnym przykładem miłości i wierności, czystości i prawdy, ubóstwa i posłuszeństwa. To być świadkiem Chrystusa – naszego Rzecznika przed Ojcem” – powiedział. Zwrócił uwagę, że chodzić w światłości oznacza żyć w komunii z Jezusem – Światłością, karmić się Jego słowem i Ciałem, trwać w Jego miłości modląc się, wypełniające przykazania i dając świadectwo czystego sumienia. „Chodzić w światłości oznacza być przezroczystym, aby widać było tylko Chrystusa” – podkreślił.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.