Konferencja Episkopatu USA wniosła do sądu federalnego odwołanie w sprawie decyzji Amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia zakazującej członkom instytucji kościelnych realizacji kontraktów wspierających różne projekty społeczne.
Ma to związek z odmową przez Konferencję Episkopatu wydawania zgody w tych placówkach na dokonywanie aborcji i wspieranie stosowania środków antykoncepcyjnych.
Do protestu katolickich biskupów dołączyła także wspólnota luterańska z Fort Wayne. Synod tego Kościoła wyraził solidarność z miejscowym biskupem katolickim i wiernymi z diecezji Fort Wayne – South Band w sprawie respektowania wolności religijnej. Luteranie przeszli w procesji w centrum miasta ze swego kościoła św. Pawła do katolickiej katedry Niepokalanego Poczęcia NMP. W liście przekazanym bp. Kevinowi Carlowi Rhoadesowi napisali, że jednoczą się z nim w proteście przeciwko próbie pogwałcenia wolności religijnej. Sprzeciwiają się tym samym planom finansowania środków antykoncepcyjnych, sterylizacji i farmaceutyków powodujących aborcję z funduszy publicznych.
Ustawa przewiduje wprawdzie odstępstwa od stosowania prawa z pobudek religijnych, ale liderzy wielu organizacji wyznaniowych jednoznacznie stwierdzają, że są one niewystarczające. Synod luterański zebrał już pod protestem setki podpisów członków swego Kościoła, który zrzesza w 6.200 parafiach 2,3 mln wiernych i 900 pastorów.
Tematowi wolności religijnej poświęcona było też VIII Ogólnokrajowe Katolickie Śniadanie Modlitewne w USA, pod hasłem „Zagrożenie wolności religijnej: w domu i poza granicami”. Odbyło się ono 19 kwietnia w Waszyngtonie. Wśród ośmiuset uczestników byli amerykańscy hierarchowie, katolicy zajmujące wysokie stanowiska państwowe, osoby duchowne i członkowie organizacji Rycerze Kolumba. W śniadaniu wziął udział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych abp Francis A. Chullikatt i Carl Anderson, najwyższy rycerz świeckiego zakonu Rycerzy Kolumba.
Carl Anderson przypomniał, iż nigdy przedtem w historii Stanów Zjednoczonych Amerykanie nie spotkali się z takim zagrożeniem wolności religijnej jak obecnie. Stwierdził, że jako Kościół nieustannie powinniśmy przypominać rządzącej administracji, że wolność religijna od zawsze była w Stanach Zjednoczonych zagwarantowana przez konstytucję. „Za jakich katolików oni nas uważają? Czy naprawdę myślą, że łagodnie wejdziemy w tę ciemną dla wolności religijnej noc, którą nam przygotowują” – pytał Anderson.
Natomiast abp Chullikatt przypomniał, że wolność religijna jest pierwszym prawem każdego człowieka. „Chodzi tu o przyszłość ludzkości, gdyż wolność religijna jest nie tylko prawem moralnym, ale także cywilnym” – powiedział. Arcybiskup w przeszłości pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Iraku. Nawiązując do arabskiej wiosny, rozpoczętej w ubiegłym roku w wielu krajach muzułmańskich, hierarcha stwierdził, że stworzyła ona dla chrześcijan sytuację , w której „ich los może jedynie się pogorszyć, a nie polepszyć”.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.