Watykan zamierza podejmować inicjatywę dialogu z niewierzącymi i poszukującymi również na kraje niemieckojęzyczne. Spotkania z cyklu Dziedziniec Pogan Papieska Rada ds. Kultury planuje w Berlinie oraz w Austrii - poinformował 16 kwietnia w Rzymie w rozmowie z grupą dziennikarzy austriackich przewodniczący tej dykasterii, kard. Gianfranco Ravasi.
Ostatnie – jak dotąd – spotkanie z cyklu Dziedziniec Pogan odbyło się pod koniec marca br. w Palermo na Sycylii i skupiały się wokół problematyki mafii oraz wartości państwa prawa. Na miejsce kolejnego spotkania zaplanowano Berlin, rozmowy organizacyjne są już w toku.
Kard. Ravasi jest zadowolony z “pozytywnej dynamiki” tej nowej formy pracy Papieskiej Rady ds. Kultury - dialogu z agnostykami i poszukującymi. Kolejne spotkania planowane są w Barcelonie, Pradze oraz w Braga w Portugalii. Jest też zainteresowanie strony austriackiej.
Na nowe drogi wchodzi też Papieska Rada w dialogu ze współczesną kulturą. Już w przyszłym roku Watykan będzie miał po raz pierwszy własny pawilon na Biennale 2013 w Wenecji. W związku z tym Kościół zamierza zaprosić 8-10 wybitnych artystów, aby stworzyli dzieła o tematyce biblijnej, odnoszące się do pierwszych jedenastu rozdziałów z Księgi Rodzaju.
Kard. Ravasi, który sam jest wybitnym egzegetą biblijnym podkreślił, że najprościej byłoby wystawić eksponaty ze zbiorów kościelnych. Kościół jednak pragnie „sprowokować nową dyskusję artystyczną w nawiązaniu do wielkich tematów antropologicznych i duchowych „Genesis””.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.