Odkrywanie ciała, umysłu i duszy – taki cel stawia sobie rozpoczynająca się dziś międzynarodowa konferencja poświęcona nowym horyzontom medycyny w świetle nowych odkryć i zdobyczy postępu technicznego.
W wydarzeniu uczestniczą lekarze, naukowcy, etycy, zwierzchnicy religijni, obrońcy praw pacjenta, politycy i filantropi, którzy podejmują dyskusję o najnowszych przełomach w medycynie, świadczeniu opieki zdrowotnej i profilaktyce, a także o ludzkich implikacjach postępu nauki i techniki. Omówiony też zostanie wpływ religii i życia duchowego na zdrowie. Poszukiwać się będzie obszarów zbieżności między naukami humanistycznymi i przyrodniczymi.
Jak zauważa kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, potrzebę takiego całościowego podejścia do problemu zdrowia człowieka ukazała z całą mocą trwająca jeszcze pandemia.
„Zdaliśmy sobie z tego sprawę zwłaszcza w czasie lockdownu, kiedy okazało się, że potrzebujemy nie tylko opracowania skutecznej szczepionki, która byłaby w stanie uchronić przed chorobą nasze ciało. Problemem okazała się również samotność, izolacja, zamknięcie w ograniczonej przestrzeni, wbrew naszemu instynktowemu poszukiwaniu relacji, nie tylko wirtualnych, ale przede wszystkim bezpośrednich – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ravasi. - W ten sposób zrozumieliśmy, że problem jest bardziej złożony, o wiele głębszy. I dlatego bardzo interesująca jest ta międzynarodowa konferencja, którą zorganizowaliśmy we współpracy przede wszystkim z amerykańskim światem akademickim. Dążymy bowiem do nawiązania dialogu między doświadczeniami, które bardzo się od siebie różnią. Stąd obecność nie tylko lekarzy i naukowców, ale również etyków i przedstawicieli religii. Bo to naszym zdaniem ma dziś fundamentalne znaczenie: dialog i konfrontacja.“
Konferencję zorganizowała Papieska Rada Kultury i Fundacja Cura. W sobotę na jej zakończenie do uczestników konferencji zwróci się Papież Franciszek
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.