Gdyby polskim misjonarzom odebrano ubezpieczenia, to byłby wstyd dla rządzących - uważa bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
Podczas trwającego w Warszawie 357-go zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski referował on sytuację misjonarzy w kontekście zapowiedzi likwidacji Funduszu Kościelnego. Z Funduszu wypłacane są ubezpieczenia księży, zakonników i zakonnic pracujących na misjach. Ubezpieczenia świeckich misjonarzy finansuje Komisja Misyjna Episkopatu.
_____ 01_mazur_ubezpieczenia 0’22’’ _____
P.s.: Nazywamy ...
O.s.: ... misjonarzy, misjonarek.
Bp Mazur zwrócił uwagę, że praca polskich misjonarzy to nie tylko ewangelizacja, ale również edukacja, opieka medyczna, wsparcie socjalne ubogich w krajach misyjnych.
_____ 02_mazur_ubezpieczenia 0’24’’ _____
P.s.: To jest ...
O.s.: ... to robią.
Podczas zebrania biskupów bp Mazur przekazał również prośby biskupów z krajów misyjnych o misjonarzy - szczególnie księży, ale także siostry zakonne. Takich próśb nadesłano do Polski 30. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które może przyjąć 47-miu kandydatów na misjonarzy, obecnie uczą się 24 osoby - w tym roku księża, zakonnicy i zakonnice, nie ma osób świeckich.
Na całym świecie - w 94 krajach - pracuje 2171 polskich misjonarzy, w tym 51 świeckich.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.