Prawie 300 prac ofiarowanych przez 268 artystów na tegoroczną aukcję "Bliźniemu swemu" będzie można od czwartku oglądać w Rzeszowie. Ekspozycja potrwa do 17 marca, a całkowity dochód przeznaczony zostanie na potrzeby podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Wśród artystów, których prace pokazane będą na wystawie, a później trafią na licytację, znalazła się m.in. Magdalena Abakanowicz, Gustaw Zemła, Rafał Olbiński oraz - nieżyjący już - Zdzisław Beksiński, Józef Szajna, Franciszek Starowieyski - powiedział PAP komisarz wystawy Emil Jurkiewicz, prezes zarządu Fundacji "Bliźniemu swemu", organizującej aukcję.
"Prace te, cenne jak chleb, wspierają dzieło społeczne, dzięki któremu ludzie potrzebujący znajdują podporę i ostoję w życiu. Za te prace, sprzedane potem na aukcji, pozyskujemy coraz większe, chodź zawsze za małe w stosunku do potrzeb, środki finansowe, przeznaczane na najpilniejsze bieżące potrzeby Towarzystwa" - podkreślił Jurkiewicz.
Dotychczas wystawa prezentowana była już w warszawskiej Zachęcie, a także we Wrocławiu, Koszalinie, Katowicach. Ekspozycji towarzyszy katalog.
Aukcja "Bliźniemu swemu" organizowana jest w Rzeszowie od 1990 roku, co dwa lata. Jej organizatorem jest rzeszowska fundacja o tej samej nazwie. W marcu 2012 roku odbędzie się 12. edycja aukcji. Cały dochód ze sprzedaży dzieł sztuki przeznaczony jest na rzecz biednych i bezdomnych, którymi opiekuje się Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Podczas ostatniej aukcji w 2010 roku zebrano ponad 600 tys. zł.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta istnieje od 1981 roku. Jest niezależną katolicką organizacją dobroczynną, której celem jest niesienie pomocy osobom bezdomnym i ubogim - w duchu Patrona, Św. Brata Alberta. Prowadzi na terenie kraju 102 placówki (domy dla bezdomnych, hospicja, domy dziecka); wydaje dziennie kilkadziesiąt tysięcy darmowych posiłków. Jednym ze sposobów zdobywania funduszy na działalność są aukcje charytatywne organizowane przez Fundację "Bliźniemu swemu".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.