W Sejmie otwarto wystawę pt. "Twarze Jana Pawła II"

Serię portretów przedstawiających różne oblicza Karola Wojtyły zaprezentowano w środę na wystawie w Sejmie. Autorką eksponowanych prac jest polska artystka Anna Gulak.

Ekspozycję otwarto w holu głównym Sejmu z inicjatywy posłów Izabeli Kloc i Andrzeja Smirnowa. W skład wystawy wchodzą m.in. kopie dwóch watykańskich rzeźb Jana Pawła II, na co dzień podziwianych w Auli Pawła VI w Watykanie oraz medal papieski wybity przez Watykan z okazji 100. jubileuszowej pielgrzymki Jana Pawła II.

Wystawę honorowym patronatem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Wystawa +Twarze Jana Pawła II+ przypomina nam obecność Ojca Św. w polskim parlamencie" - mówił marszałek podczas wernisażu.

"Jeżeli przypomnimy sobie przesłanie, jakie w tamtym czasie Ojciec Św. wypowiadał tutaj w Sejmie Rzeczpospolitej przed zgromadzeniem posłów i senatorów, to możemy stwierdzić, że w gruncie rzeczy jest ono cały czas aktualne. Po latach znowu spotykamy się w murach parlamentu z Ojcem Św., () z jego twarzą trochę w inny sposób" - stwierdził marszałek Sejmu.

Kuchciński podkreślił, że autorka prezentowanych dzieł Anna Gulak jest "jednocześnie autorką wybranych momentów z życia Ojca Św.". Marszałek dziękował autorce za to, że przygotowała i przedstawiła sylwetkę "największej postaci, która wywodzi się z tej ziemi, która służyła i służy nadal całej ludzkości".

Słowa uznania dla organizatorów wystawy w odczytanym liście wyraziła również premier Beata Szydło. "Prezentacja wystawy +Twarze Jana Pawła II+ w 18. rocznicę wizyty papieża Polaka w Sejmie RP ma ważny symboliczny wymiar" - podkreśliła.

"Ojciec Św. Jan Paweł II był z nami w czasie wydarzeń prowadzących Polskę do wolności, jego słowa miały w sobie zdolność widzenia siły naszego narodu, umacniały nas w chwilach zwątpienia, trudności, ale też i wielkiej radości, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość" - dodała premier.

Zdaniem Beaty Szydło, wystawa "będzie służyć naszej głębokiej osobistej refleksji nad postacią i ponadczasowym, duchowym testamentem papieża Polaka".

Wystawa prezentowana będzie do 12 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama