Ekumenizm buduje się też przez wymianę kulturalną

W Muzeach Watykańskich wystawa ikon z Białorusi.

Na dzisiejszej audiencji wyraźna też była obecność Białorusinów. Przybyli oni w pielgrzymce dziękczynnej z okazji 25-lecia odnowienia struktur kościelnych w ich kraju oraz z powodu ważnej inicjatywy ekumenicznej w Muzeach Watykańskich. Mówi abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Z Białorusi jest dość wielka delegacja. Dziś w Muzeach Watykańskich otwarta zostanie wystawa ikon z Białorusi, zarówno katolickich, jak i prawosławnych. Na tej audiencji byli przedstawiciele obu Kościołów. Był też chór katolicko-prawosławny. To nas wprowadziło w dobry, modlitewny nastrój. Ta wystawa jest bardzo ważna, zarówno dla Kościoła, jak i dla naszego państwa.

Wystawa, zaprezentowana dziś po południu w Salonie Rafaela Pinakoteki Muzeów Watykańskich, nosi tytuł: „Ikony na Białorusi od XVII do XXI wieku”. Będzie ona otwarta dla publiczności od [jutra] 19 maja do 25 lipca. Można na niej zobaczyć dzieła sztuki sakralnej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Mińsku. Jej myśl powstała przy okazji ubiegłorocznego spotkania kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina z władzami białoruskimi w marcu ub. r.

Jak zwrócił uwagę dyrektor Muzeów Watykańskich, Białoruś znajduje się na pograniczu świata katolickiego i prawosławnego. Dlatego ekspozycja ma ukazać te elementy sztuki białoruskiej, które zbliżają oba „płuca” chrześcijańskiej Europy – wschodnie i zachodnie. „Ekumenizm buduje się też przez wymianę kulturalną” – podkreślił prof. Antonio Paolucci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama