„Od alarmu do konsekwentnej i zdecydowanej inicjatywy na rzecz postępu w ochronie nieletnich w Kościele, w społeczeństwie i świecie” - tak rezultat czterodniowego sympozjum na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, odbywającego się pod hasłem „Ku uzdrowieniu i odnowie” określa rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SI.
Czyni to w edytorialu do tygodniowego magazynu informacyjnego „Octava Dies”, realizowanego przez Watykański Ośrodek Telewizyjny (CTV). Ks. Lombardi podkreśla, że sympozjum cieszyło się poparciem przełożonych dykasterii Kurii Rzymskiej zaś istotne znaczenie dla jego przebiegu miały wytyczne nakreślone już od dawna przez Benedykta XVI: wysłuchanie ofiar, zaangażowanie w leczenie i zadośćuczynienie sprawiedliwości, sformułowanie i wprowadzenie w życie skutecznych środków zapobiegania, aby uczynić z Kościoła środowisko całkowicie bezpieczne, gościnne dla młodzieży i jej wzrostu ludzkiego i duchowego.
Rzecznik Watykanu zaznacza, że było to także intensywne doświadczenie kościelne i duchowe. Fakt, że uczestnicy sympozjum pochodzili z całego świata udowodnił, że wspólnota Kościoła zmierza do wniesienia konkretnego wkładu, głęboko zakorzenionego w realia lokalne w zadanie ochrony nieletnich. W kompleksowym podejściu do problemów należy uwzględnić sytuację rodziny, instytucji edukacyjnych, internetu w tym upowszechnianie pornografii dziecięcej, formacji kapłańskiej i wychowawczej – zauważa ks. Lombardi. Dodaje, że Kościół katolicki, kontynuując zdecydowanie podjęty kierunek, współpracując z kompetentnymi władzami oraz ludźmi dobrej woli pragnie wnieść istotny wkład w jedną z najważniejszych spraw dla przyszłości rodzaju ludzkiego: ochronę dzieci i nieletnich.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.