Patriarcha Lizbony, kard. José da Cruz Policarpo w wywiadzie dla portugalskiego radia TSF ustosunkował się negatywnie do rodzimej klasy politycznej. Stwierdził, że dla świadomego swojej wiary chrześcijanina jest dziś „niezwykle trudno zajmować się polityką”. Zauważył przy tym, iż poziom moralności wśród działaczy politycznych w Portugalii jest obecnie bardzo niski.
Zaapelował też o jedność i solidarność społeczeństwa w trudnym okresie kryzysu, a do polityków o dbanie o dobro wspólne. „Gdyby wszyscy obywatele naszego kraju, łącznie z klasą polityczną, mieli na uwadze ten cel, Portugalia stałaby się państwem bardziej sprawiedliwym” - powiedział purpurat odnosząc się do serii ujawnionych w 2011 r. afer z udziałem polityków.
Kardynał stwierdził, że najtrudniejszym zadaniem w 2012 r. będzie dla miejscowego społeczeństwa „przestawienie się na skromniejszy model życia”.
Jednocześnie kard. Policarpo odnotował, że Kościół katolicki pełni wiele ważnych zadań w życiu publicznym w Portugalii. „O tej posłudze, niezwykle taniej dla państwa, nikt nie powinien zapominać” - dodał patriarcha Lizbony.
We wrześniu br. kard. Policarpo stwierdził, że Kościół w Portugalii nie powinien za bardzo angażować się we współczesną politykę. „Nikt nie opuszcza sceny politycznej z czystymi rękoma, dlatego musimy się od niej dystansować” - powiedział hierarcha.
75-letni kardynał, który jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Portugalii, został biskupem w 1978 r. Patriarchą Lizbony jest od 1998 r., a do godności kardynalskiej został wyniesiony w 2001 r.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.