Święto Świętej Rodziny Kościół katolicki co roku obchodzi w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tym roku jednak pierwsza niedziela wypada 1 stycznia, kiedy przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Dlatego święto Świętej Rodziny będzie obchodzone w piątek, 30 grudnia.
W przygotowanym na ten dzień materiale duszpasterskim, z którego kapłani będą korzystać w homiliach, Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że prawdziwie rodzinną atmosferę buduje miłość, szacunek okazywany rodzicom i odpowiedzialność za rodzinę. To właśnie rodzice są pierwszymi, którzy uczą dzieci wartości. W atmosferze rodzinnego domu człowiek przeżywa pierwsze doświadczenie Boga i wprowadzany zostaje w rzeczywistość Kościoła.
W wymiarze duchowym Kościół jest naszym domem. „Odkryć w Kościele swój dom, to żyć w nim wiarą na co dzień. Odkryć w Kościele swój dom, to z powagą i radością traktować niedzielny obowiązek Mszy św. i zaproszenie do eucharystycznego stołu. Odkryć w Kościele swój dom to otaczać go troskliwą miłością i czuć się za niego odpowiedzialnym” – czytamy.
Nasza miłość do Kościoła powinna się zatem wyrażać w trosce o świętość osobistą i wszystkich jego członków. „Konkretnym wyrazem tej miłości powinna być nasza aktywna obecność w parafii” – zauważają biskupi. Zachęcają, by uczyć dzieci miłości do Kościoła, samemu brać odpowiedzialność za wspólnotę, wspomagać członków rodziny parafialnej w trudnych sytuacjach. Jak dodają, „kto Kościół traktuje jak swój dom, ten, gdziekolwiek się znajdzie, pamięta skąd wyrasta i pozostaje wierny dziedzictwu swej wiary”.
„Niech przeżycie świąt Bożego Narodzenia, prawdziwie rodzinnych świąt, umocni nasze więzy rodzinne i te, które płyną z wiary. Niech ten wyjątkowy czas jeszcze raz pozwoli nam docenić skarb naszego rodzinnego domu. Niech wnoszone do świątyni jerozolimskiej Dziecię Jezus, dopomoże nam wszystkim wejść głębiej w życie Kościoła i poczuć się w Nim jak w domu” – życzą biskupi z Rady ds. Rodziny.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.