Chrześcijanie i muzułmanie przeciw ekstremistom

W Egipcie panuje powszechne niezadowolenie przemocą stosowaną przez wojskowych – powiedział agencji Misna nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Michael Fitzgerald zwrócił uwagę, że niezadowoleni są przede wszystkim młodzi, zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie.

Niektórzy z nich również uczestniczą w manifestacjach trwających od kilku dni w Kairze i innych miastach. Poniosło w nich śmierć co najmniej 40 osób, a liczba rannych przekroczyła 2 tys.

Użycie przemocy wobec bezbronnych demonstrantów potępili też przedstawiciele miejscowego Kościoła. „Młodzież odrzuca idee ekstremistów i zeszła na plac, by podkreślić jedność narodu egipskiego, obejmującego tak muzułmanów, jak i chrześcijan – powiedział agencji AsiaNews rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie. Ks. Rafic Greiche poinformował, że na kairskim placu Tahrir katolicy rozdawali żywność, wodę i lekarstwa. „Ludność ma już dość wojska, ale też organizacji Bracia Muzułmanie, która nadal wpływa na politykę kraju, narzucając swą ideologię religijną. Wojskowi popełnili liczne błędy i zbyt wielu obietnic nie dotrzymali – uważa kościelny rzecznik. – Nie umieli rządzić krajem i przyczynili się do zaostrzenia konfliktu koptyjsko-muzułmańskiego. Nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa”.

„Chrześcijanie i muzułmanie na placu Tahrir zjednoczyli się w obronie praw człowieka. Łączy ich to samo pragnienie odnowy” – powiedział organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie katolicki eparcha koptyjski Gizy, wielkiego egipskiego miasta koło Kairu. Bp Antonios Aziz Mina uważa, że użycie siły wobec bezbronnych jest niedopuszczalne. Mają oni prawo domagać się sprawiedliwości. Zdaniem hierarchy młodzi Egipcjanie zawiedli się rewolucją, która doprowadziła do obalenia prezydenta Mubaraka, choć początkowo byli pełni nadziei.

Wypowiadając się dla agencji Misna, nuncjusz apostolski w Egipcie nawiązał też do zapowiedzianych za kilka dni wyborów. Podkreślił, że demokratyczne głosowanie jest pilną koniecznością i trzeba uczynić wszystko, by zapewnić jego prawidłowy przebieg. Tymczasowe władze egipskie obiecały, że wybory do parlamentu rozpoczną się 28 listopada, choć pojawiają się już głosy o możliwości opóźnienia tego terminu. Nawet jeśli zostanie on dotrzymany, to trzeba pamiętać, że poszczególne fazy wyborcze w różnych częściach kraju mają potrwać do połowy stycznia. W lutym i marcu będą jeszcze wybory do organu pełniącego funkcje senatu, a wybory prezydenckie zapewne dopiero w lipcu. Chrześcijanie obawiają się zwycięstwa sił islamskich – salafitów i Braci Muzułmanów.

Jak powiedział agencji AsiaNews egipski ekspert André Azzam, najskrajniejsi są salafici, głoszący powrót do zasad pierwotnego islamu. Są oni przeciwni udziałowi chrześcijan w wyborach i chcieliby nałożyć na „niewiernych” specjalne podatki. Jeden z salafickich szejków wydał fatwę zabraniającą głosować na Koptów i w ogóle na liberałów. Bracia Muzułmanie są trochę bardziej umiarkowani, ale jak dotychczas próby dialogu między nimi a Koptami nie powiodły się.

Na listach kandydatów do wyborów znalazło się tylko 120 chrześcijan na wiele tysięcy kandydatów muzułmańskich. Jest to ogromna dysproporcja. Na 80 mln ludności Egiptu liczbę chrześcijan różnych wyznań szacuje się ostatnio na 17 mln. Koptowie czują się zawiedzeni i niektóre ich organizacje nawołują do zbojkotowania wyborów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EGIPT, TAHRIR

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama