Uderzyła mnie życzliwość, z jaką Papież został przyjęty w Egipcie, zarówno przez przywódców politycznych i religijnych, jak również przez zwyczajnych ludzi i media – wyznaje kard. Jean-Louis Tauran.
Hierarcha towarzyszył Franciszkowi w jego podróży jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Zdaniem purpurata bilans tej dwudniowej wizyty jest jak najbardziej pozytywny. Przypuszczam, że w islamie sunnickim dzieje się coś dobrego i konstruktywnego – mówi kard. Tauran.
„Pamiętajmy, że to po raz pierwszy w historii Papież pojawił się na sunnickim uniwersytecie Al-Azhar. Co więcej, powiedział w tym miejscu bardzo ważne słowa. Wskazał na główne wymogi dialogu międzyreligijnego: tożsamość, wzajemność i szczerość. Z całą mocą podkreślił, że przemoc pozostaje nie do pogodzenia z religią. Bardzo ważne jest, że Franciszek odniósł się również do relacji między wiarą i polityką. Podkreślił, iż nie wolno ich asymilować, lecz trzeba rozróżnić owe dwa wymiary. To bardzo ważny problem współczesnego islamu. Papież jest przeciwny zarówno pomieszaniu, jak i separacji religii oraz polityki. Chodzi o to, by je rozróżniać” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Tauran.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.