W listopadzie odbędzie się Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, podczas którego będziemy rozmawiać o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Planujemy m.in. przygotować materiały formacyjne, katechezy, modlitwy - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk.
Papież Franciszek odwiedzi Maltę na początku przyszłego roku, a nie w grudniu obecnego, zaś jego planowana na listopad podróż do Glasgow na konferencję klimatyczną ONZ wydaje się być wykluczona. To najnowsze informacje, jakie napłynęły z Watykanu.
Wielki imam uniwersytetu Al-Azhar przebywał w Watykanie.
Sprawa nadużyć seksualnych i sytuacja na wschodniej granicy Polski były w piątek jednymi z tematów rozmowy grupy polskich biskupów z papieżem Franciszkiem w Watykanie.
"Wizyta utwierdziła mnie w przekonaniu, że Kościół w Polsce nie jest jakimś lepszym dzieckiem Pana Boga. Są żywe i dynamiczne Kościoły lokalne. W tym kontekście musimy być pokorni. Ale nie jesteśmy też wspólnotą, która ma tylko problemy. Wizyta pokazała także bogactwo naszego Kościoła i co możemy ofiarować Kościołowi powszechnemu” – mówi biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Galbas w rozmowie z KAI.
W czasie, jaki obecnie przeżywa Kościół i świat, pragnę ponownie skierować do narodu polskiego biblijne wezwanie: udajcie się do Józefa i co on wam powie, czyńcie - napisał w liście papież Franciszek. Słowa Ojca Świętego odczytano w czwartek w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
W Rzymie trwa doroczne spotkanie na rzecz pokoju organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę św. Idziego. Jego kulminacją będzie wieczorna modlitwa w intencji światowego pokoju, która odbędzie się przy Koloseum. Weźmie w niej udział Papież Franciszek, patriarcha Bartłomiej I oraz ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel, która złożyła dziś pożegnalną wizytę w Watykanie.
Bohaterowie Dostojewskiego to coś więcej niż tylko genialna kreacja artystyczna i literacka.
W Watykanie rozpoczęło się spotkanie przywódców politycznych i religijnych oraz ekspertów, zorganizowane przed szczytem G20. Współorganizatorem konferencji Papieskiej Akademii Nauk Społecznych jest Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Spotkanie ma na celu wypracowanie skutecznych rozwiązań w walce z globalnymi kryzysami: zdrowotnym, ekologicznym i ekonomicznym.
Na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim Franciszek zainaugurował nową katedrę studiów poświęconych ekologii. Będzie ona działać we współpracy z ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola oraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO. Ojciec Święty podkreślił, że nasz wspólny dom woła o to, by go chronić i leczyć i jest to zadanie, które spoczywa zarówno na wierzących, jak i niewierzących.
Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie członków katolicko-prawosławnej grupy roboczej „Święty Ireneusz”. Jej celem jest dialog teologiczny w służbie komunii między katolikami i prawosławnymi. Ojciec Święty zapowiedział, że patrona grupy, św. Ireneusza z Lyonu, ogłosi wkrótce Doktorem Kościoła, nadając mu tytuł patrona jedności.
Ojciec Święty postanowił wesprzeć ekonomicznie prowadzone przez Kościół placówki służby zdrowia, dążąc jednocześnie do zachowania charyzmatu ich założycieli. W tym celu powołał do życia Fundację ds. Katolickiej Służby Zdrowia. Kierowanie nią powierzył bp. Nunzio Galantino, przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej APSA.
„Miłość płynąca z krzyża objawia nam prawdę i obdarza nas wolnością. Ta droga jest drogą szczęścia” – powiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Przywołując fragment Listu do Galatów Franciszek nazwał wolność darem i dziedzictwem, którego należy strzec. Opiera się ona na dwóch filarach: na łasce Bożej oraz na prawdzie, którą objawia Chrystus i którą jest On sam.
Trybunał w Watykanie uniewinnił w środę dwóch duchownych w procesie w sprawie nadużyć seksualnych w Preseminarium św. Piusa X. Watykańscy sędziowie uznali, że zarzucane im czyny nie podlegają karze, niektóre uległy przedawnieniu, a w przypadku innych zostali oczyszczeni z zarzutów.
Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej wyraził pragnienie, by trwająca wizyta polskich biskupów w Watykanie przyniosła "obfite ewangeliczne owoce w ich posłudze dla duchowego dobra Kościoła w Polsce". Mówił też o swym bólu i wstydzie w związku z raportem na temat skandalu pedofilii w Kościele we Francji.
W Watykanie wznowiono po wakacyjnej przerwie proces w sprawie afery korupcyjnej związanej z zakupem przez Sekretariat Stanu nieruchomości w Londynie. Watykan poniósł w wyniku tej transakcji wielomilionowe straty. Na ławie oskarżonych zasiada kard. Angelo Becciu, były substytut Sekretariatu Stanu, oraz dziewięciu innych watykańskich urzędników, menadżerów i współpracowników.
Papież Franciszek z bólem przyjął konkluzje raportu na temat pedofilii we francuskim Kościele katolickim - przekazała we wtorek Stolica Apostolska. Z raportu wynika, że w ostatnich 70 latach ofiarami wykorzystywania seksualnego przez duchownych katolickich było tam ok. 216 tys. nieletnich.
„Chcemy wyrazić naszą bliskość i wdzięczność wszystkim nauczycielom, a jednocześnie podkreślić nasze żywe zainteresowanie edukacją” - powiedział Papież podczas spotkania z przedstawicielami różnych religii w Światowym Dniu Nauczyciela, ustanowionym przez UNESCO. Franciszek przypomniał, że dwa lata temu zwrócił się z apelem o przemyślenie całego procesu wychowania, aby prowadził on do budowania powszechnej solidarności i gościnnego społeczeństwa.
„Propozycja synodalności, jest dla mnie receptą na skuteczniejszą troskę duszpasterską” – powiedział w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej sekretarz generalny Synodu Biskupów, kardynał Mario Grech.
Papież Franciszek zwołał do Watykanu naukowców, ekspertów i przywódców religijnych na spotkanie „Wiara i nauka”.