Świat potrzebuje dziś nadziei i dlatego zadaniem nas chrześcijan jest dawanie o niej świadectwa – mówi abp Rino Fischella odpowiedzialny w Watykanie za przygotowanie Roku Świętego 2025. Komentując wydaną przedwczoraj bullę, poprzez którą Papież oficjalnie ogłosił Jubileusz, hierarcha wyjaśnia, dlaczego Franciszek tak wielki nacisk kładzie w niej na głoszenie nadziei
Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.
Franciszek przyjął grupę wykładowców i studentów z Ateneum Uniwersyteckiego św. Pacjana w Barcelonie.
Ojciec Święty przekazał wsparcie dla ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stan Rio Grande do Sul w południowym regionie Brazylii. 100 tys. euro zostało przesłane do nuncjatury w tym kraju za pośrednictwem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, kierowanej przez papieskiego jałmużnika kard. Konrada Krajewskiego. Wsparcie trafi przede wszystkim do osób, które w wyniku żywiołu straciły domy.
"W domach nie brakuje piesków i kotów, brakuje dzieci" - powiedział papież Franciszek w piątek w Rzymie na kongresie na temat przyrostu naturalnego. Problemem świata nie są rodzące się dzieci, ale "egoizm, konsumpcjonizm i indywidualizm sprawiające, że ludzie są syci, samotni i nieszczęśliwi" - dodał.
Papież Franciszek oficjalnie ogłosił Jubileusz 2025 roku. Będzie on „Rokiem Świętym, charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu” – stwierdził Ojciec Święty w bulli „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może).
Przygotowując się poprzez Rok Modlitwy do Jubileuszu, wznieśmy nasze serca do Chrystusa, aby stać się piewcami nadziei w cywilizacji naznaczonej zbyt wielką beznadzieją - powiedział Franciszek podczas drugich nieszporów uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas których ogłosił bullę zwołującą Rok Święty.
Ojciec Święty wyraził swój smutek i bliskość ze wszystkimi poszkodowanymi po zamachu bombowym na obóz dla uchodźców Mugunga we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, który miał miejsce pięć dni temu.
"Przyszłość pracy leży w ochronie stworzenia oraz we wzajemnej ludzkiej trosce i solidarności".
Tylko wtedy, gdy mamy pewność, co do przyszłości, możemy też żyć teraźniejszością – mówił Papież w kolejnej katechezie o cnotach teologalnych. Wyjaśnił, że tę pewność odnośnie do naszego jutra daje nam Bóg w postaci nadziei.
Pod hasłem „Opieka to praca, praca to opieka” w Watykanie trwa międzynarodowe spotkanie poświęcone godności pracy ludzkiej, szczególnie w odniesieniu do migrantów. Inicjatorami tego wydarzenia są watykańska Dykasteria ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka i Międzynarodowa Katolicka Komisja Migracyjnej (ICMC).
Niech wstawiennictwo św. Stanisława wyjedna dar pokoju w Europie i na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i Bliskim Wschodzie – powiedział Franciszek, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Dziś przysięga 34 nowych rekrutów Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Franciszkowi zależy na rozwoju watykańskiego korpusu. Do 2018 r. liczył 110 gwardzistów, obecnie – 135.
Po ŚDM przychodzi czas na ŚDD. Papież Franciszek chce się wsłuchać w głos najmłodszych. 25 maja na Stadionie Olimpijskim w Rzymie spodziewanych jest 70 tys. dzieci, a akredytowano już 300 dziennikarzy.
Prosimy o dalszą modlitwę za udręczoną Ukrainę. Tak wiele cierpienia, a także za Palestynę i Izrael, aby zapanował pokój. Aby dialog między nimi został wzmocniony i przyniósł dobre owoce - powiedział papież podczas modlitwy „Królowo nieba”. Ojciec Święty złożył życzenia Kościołom wschodnim świętującym Wielkanoc i pozdrowił pielgrzymów z różnych kontynentów.
Papież z okazji 350-lecia objawień w Paray-le-Monial.
Tak wielu się dzisiaj pobiera, nie wiedząc, jaką rolę odgrywa wiara w ich życiu małżeńskim.
Papież Franciszek przyjął na audiencji członków włoskiej organizacji CONFAP, która zajmuje się kształceniem zawodowym młodych ludzi. Działalność ta prowadzona jest od 50 lat przez różne zakony i instytuty, które mają w swym charyzmacie posługę młodym pokoleniom właśnie poprzez ich formację zawodową.
Pan wzywa każdego z nas do budowania jedności. Nasza niedoskonała komunia nie może nam przeszkadzać w kroczeniu razem.
Franciszek napisał list do proboszczów z całego świata. Przekazał go w czwartek delegacji około 200 z nich podczas audiencji w Watykanie.