Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich dołącza do modlitwy Kościoła przed rozpoczynającym się w środę, 7 maja konklawe.
W związku z gromadzeniem się członków Kolegium Kardynałów w Rzymie w ramach przygotowań do nadchodzącego konklawe, którego celem będzie wybór nowego Biskupa Rzymu, Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich wyraziła duchową bliskość i wsparcie dla kardynałów elektorów poprzez publiczne oświadczenie i modlitwę.
Komisja, której powierzono promowanie kultury ochrony w całym Kościele, podkreśliła powagę tej chwili i oświadczyła, że przyłącza się do modlitwy Kościoła powszechnego o rozeznanie prowadzone przez Ducha Świętego.
Odwaga, pokora i zobowiązanie do ochrony
Uznając ogromną odpowiedzialność spoczywającą na Kolegium Kardynałów, członkowie komisji podkreślili znaczenie ochrony osób najbardziej narażonych w życiu Kościoła.
„Modlimy się za kardynałów, którzy ponoszą ciężką odpowiedzialność wyboru następcy św. Piotra, aby byli prowadzeni przez odwagę, pokorę i zobowiązanie do ochrony” - napisali.
Komisja z uznaniem zauważyła, że temat ochrony był priorytetem w dyskusjach okresu przed konklawe wśród kardynałów w Rzymie. Potwierdziła, że wiarygodność i autorytet moralny Kościoła „zależą od realnej odpowiedzialności, przejrzystości i działań zakorzenionych w sprawiedliwości”.
Powierzenie rozeznania św. Józefowi
W duchu zaufania i wstawiennictwa, Komisja odmówiła specjalną modlitwę za pośrednictwem św. Józefa, Opiekuna Dzieciątka Jezus, wzywając Bożego prowadzenia dla elektorów. „Niech Twój Duch Święty zstąpi na kardynałów zebranych w Twoim imieniu, gdy w modlitwie rozeznają wybór następcy św. Piotra, niech na pierwszym miejscu postawią ochronę i bezpieczeństwo Ludu Bożego”.
Modlitwa zawiera apel o głęboką świadomość odpowiedzialności Kościoła wobec osób skrzywdzonych przez nadużycia i wzywa, by potrzeba prawdy i sprawiedliwości nie była przysłaniana lękiem przed skandalem ani odwlekana w trosce o reputację.
Wizja przywództwa zakorzeniona w sprawiedliwości i prawdzie
Modlitwa Komisji wyraża nadzieję, że przyszły papież będzie pasterzem zaangażowanym w przejrzystość i ochronę, a kardynałowie pozostaną czujni w wypełnianiu powierzonego im świętego zaufania. „Zainspiruj naszych kardynałów, by byli liderami w dziedzinie ochrony, obrońcami niewinnych i rzecznikami skrzywdzonych” - kontynuuje modlitwa. - „Niech przyjmą odpowiedzialność za rygorystyczne zasady, procedury oraz środki dyscyplinarne”.
W środę o godz. 15.00 w Watykanie zostaną wyłączone urządzenia nadawcze telefonii komórkowej.
Najprawdopodobniej wtedy poznamy jego imię, uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński.
„Europa jest zmęczona, a naturalnym byłoby, gdyby nowy papież pochodził z Afryki lub Azji”.