Franciszek przyjął grupę wykładowców i studentów z Ateneum Uniwersyteckiego św. Pacjana w Barcelonie.
Spotkanie z Bogiem w liturgii zostaje dane wszystkim – zauważył Papież, przyjmując dziś w Watykanie grupę wykładowców i studentów z Ateneum Uniwersyteckiego św. Pacjana w Barcelonie. Tematyka spotkania oraz przemówienia Franciszka wypływała z faktu, że odwiedzający go ludzie należą do Instytutu Liturgiki. Stąd też Ojciec Święty wskazywał szczególnie na kwestię publicznego, wspólnego i osobistego, nawiązywania kontaktu z Panem.
„Człowiek jest dla liturgii, ponieważ jest dla Boga, ale liturgia bez tego zjednoczenia człowieka z Bogiem stanowi aberrację” – zaznaczył Papież. Kontynuował następnie: „być może z tego powodu św. Benedykt, u początków rozeznawania powołania swoich mnichów – co możemy przyjąć jako lekcję dla każdego chrześcijanina i oczywiście dla każdego biorącego udział w liturgii – jako kryterium sprawdzenia, czy Bóg jest naprawdę poszukiwany, proponuje zobaczyć gotowość kandydata na opus Dei, na uczestnictwo w Boskiej Liturgii w jej sensie osobistego i wspólnotowego spotkania z Bogiem”.
Franciszek podkreślał także, dalej idąc za św. Benedyktem, że równocześnie nie można zapomnieć o posłuszeństwie, czyli otwartości na bycie posłanym na służbę innym. Ponadto, konieczna okazuje się również pokora, przyjęcie krzyża, poprzez który Bóg może nas kształtować, a my możemy dotykać otwartych ran Zbawiciela.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.