Papieska audiencja dla anglikanów: wytrwale budujmy jedność

Pan wzywa każdego z nas do budowania jedności. Nasza niedoskonała komunia nie może nam przeszkadzać w kroczeniu razem.

Papież Franciszek mówił o tym do prymasów Wspólnoty Anglikańskiej, których przyjął na specjalnej audiencji. Nawiązując do obecności arcybiskupa Canterbury Justina Welbyego, przypomniał ich ekumeniczną pielgrzymkę do pogrążonego w biedzie i wojnie Sudanu Południowego.

Ojciec Święty podkreślił, że w ciągu minionych 50 lat udało sią przezwyciężyć wiele trudności we wzajemnych relacjach dzięki wytrwałej pracy Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Katolickiej. Zachęcił do zastanowienia się, czy uczyniliśmy naprawdę wszystko dla budowania pełnej jedności, ponieważ, jak wskazał, podziały nigdy nie są perspektywą Boga.

„Dzisiejszy rozdarty świat potrzebuje ukazania Pana Jezusa! Potrzebuje poznać Chrystusa! Niektórzy z was pochodzą z regionów, gdzie wojna, przemoc i niesprawiedliwość są zepsutym chlebem powszednim wiernych, ale nawet w krajach uważanych za zamożne i spokojne nie brakuje cierpienia. Ubóstwo dotyka zbyt wielu – mówił Franciszek. – Co możemy zaproponować w obliczu tego wszystkiego, jeśli nie Jezusa, Zbawiciela? Ukazywanie Go jest naszą misją. W następstwie tego, co apostoł Piotr powiedział do człowieka chromego od urodzenia przy bramie świątyni, tym, co musimy zaoferować naszym kruchym i potrzebującym czasom, nie jest srebro i złoto, ale Chrystus i zaskakujące głoszenie Jego Królestwa.“

Papież nawiązał też do trwającego w Kościele katolickim synodu nt. synodalności, w którego obradach uczestniczy również, jako bratni delegat, przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej. Franciszek zauważył, że jednym ze zgłębianych tematów jest rola biskupa Rzymu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg