Niech wstawiennictwo św. Stanisława wyjedna dar pokoju w Europie i na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i Bliskim Wschodzie – powiedział Franciszek, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Oto słowa Ojca Świętego:
Pozdrawiam serdecznie Polaków. Obchodzicie dziś uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona waszej ojczyzny. Św. Jan Paweł II napisał o nim, że z wyżyn nieba uczestniczył w cierpieniach i nadziei waszego narodu, wspierając go w zmaganiach o przetrwanie szczególnie w czasie II wojny światowej. Niech również i dziś wstawiennictwo św. Stanisława wyjedna dar pokoju w Europie i na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Z serca wam błogosławię.
Papieską katechezę streściła po polsku red. Monika Nowak z edycji polskiej L’Osservatore Romano:
Dzisiejsza katecheza poświęcona jest cnocie nadziei. Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje ją jako cnotę teologalną, dzięki której pragniemy Królestwa niebieskiego oraz życia wiecznego, opierając się nie na własnych siłach, ale na łasce Ducha Świętego. Chrześcijanin ma nadzieję dlatego, że Chrystus umarł, zmartwychwstał i dał nam swojego Ducha. Benedykt XVI w encyklice Spe salvi stwierdził, że „odkupienie zostało nam ofiarowane w tym sensie, że została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoła naszej teraźniejszości”. Nadzieja jest więc darem, który pochodzi od Boga, i dzięki któremu nasze serce jest młode i wypełnia się radością. Aby tak się stało, nie zapominajmy nigdy o Bożym miłosierdziu, które uchroni nas przed popadnięciem w przygnębienie z powodu naszych grzechów i da nadzieję na przetrwanie nawet najciemniejszych nocy.
Dom Polski Jana Pawła II/FB Mała Armia Janosika zaśpiewała dla Ojca Świętego i pielgrzymów zgromadzonych na audiencji generalnej.W dzisiejszej audiencji udział wzięli chór dziecięcy „Mała Armia Janosika” wraz z rodzicami; pielgrzymi z archidiecezji warmińskiej, uczestniczący w konferencji naukowej na temat kard. Stanisława Hozjusza, zorganizowanej w Rzymie z okazji 25-lecia Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; pielgrzymi z parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Tczewie oraz z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kęsowie (diec. pelplińska); grupa międzyparafialna z Włocławka, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.