28 maja 2006 r.
W bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu Auschwitz--Birkenau znajduje się miasto Oświęcim. Miasto, którego wielu obywateli, często z narażeniem własnego życia, niosło pomoc więźniom tego obozu. Zanim obca okupacja narzuciła mu przymusowe sąsiedztwo z hitlerowskim kombinatem śmierci, miasto Oświęcim zaznało bogatej historii, będącej w znacznej mierze historią współistnienia ludzi różnych kultur i wyznań. A przecież zaledwie kilka lat istnienia w zbrodniczym cieniu Auschwitz odcisnęło na Oświęcimiu tak silne piętno, tak mocno uwięziło nawet samą nazwę tego miasta w sieci potwornych skojarzeń, ze nie brakowało i nie brak takich, którzy także owo miasto uważają za miejsce przeklęte. I nie ma innej drogi przezwyciężenia tej klątwy, niż uczynienie z Oświęcimia centrum myślenia i działania, których sens da się streścić w orędziu: nigdy więcej Auschwitz, nigdy więcej tryumfu nienawiści, nigdy więcej pogardy dla przyrodzonych praw osoby ludzkiej i praw narodów! Oświęcim jest miejscem, z którego powinna płynąć i coraz szerzej płynie refleksja nad kondycją współczesnej cywilizacji. Nie jest ona wolna od nieludzkiej postawy wobec bliźniego, od problemów i niebezpieczeństw, które podważają godność człowieka. Oświęcim jest dziś centrum Dialogu i Modlitwy, które zaprasza do rozmowy i namysłu nad przeszłością wyznawców wielu religii, co pozwala ufać, że dobra wola pozwoli ujrzeć prawdę, nauczyć się dawania i dzielenia z drugim człowiekiem, Pozwoli wyjść na spotkanie tego, co piękne w człowieku, co jest odbiciem woli Boga.
Oświęcim i Kraków są miejscami, narodzin Akademii Oświęcimskiej - przedsięwzięcia, którego celem jest służenie dialogowi i rozważaniom nad współczesną kulturą, prawami człowieka, warunkami budowy cywilizacji miłości, W pracy nad tym dziełem uczestniczy już obecnie wielu Polaków oraz obywateli innych państw Europy. Szczególną rolę w promocji idei Akademii spełnia Oświęcimska Nagroda Praw Człowieka imienia Jana Pawła II, którą po raz pierwszy wręczał 16 października 2005 roku w Watykanie papież Benedykt XVI. Najważniejszą inspiracją dla tak zarysowanej misji Akademii Oświęcimskiej było nauczanie Jana Pawła II, który w homilii wygłoszonej 7 czerwca 1979 roku, właśnie w Oświęcimiu, wzywał do pokoju i obrony praw człowieka, cytując także polskiego myśliciela Pawła Włodkowica, który sześć wieków wcześniej głosił: "Gdzie mocniej działa siła, niż miłość, tam szuka się tego, co stanowi własny interes". Przypomniał te słowa Papież-Polak, duchowy spadkobierca i strażnik tradycji Kościoła przede wszystkim, ale także przedstawiciel najlepszych tradycji umysłowych własnego narodu.
W encyklice Deus caritas est współczesny człowiek otrzymuje od obecnego następcy Świętego Piotra słowa nadziei i wskazanie tych samych zadań, które zgodnie z nauką Chrystusa wypełniał w swoim życiu "papież praw człowieka" - Jan Paweł II. Wychodząc dziś na spotkanie pielgrzymującego do miasta Oświęcimia Ojca Świętego Benedykta XVI, członkowie Akademii Oświęcimskiej chcą potwierdzić wolę działania na rzecz "cywilizacji miłości" - cywilizacji, wolnej od rozpaczy i zdolnej do tego, by dostrzegać, cenić i krzewić dobro. Zawsze. Wszędzie. Także tam., gdzie sam tylko rozum ludzki już żadnej pociechy dać nie może.
W doświadczeniach mieszkańców współczesnego miasta Oświęcimia, którzy podejmują wysiłki na rzecz przekształcenia tego miejsca w ogólnoświatowe centrum praw człowieka, jak i w świadectwach wielu ofiar Auschwitz-Birkenau, znajdujemy źródło nadziei dla realizacji takiego programu. Podążając dziś śladami Jana Pawła II, w duchu solidarności, z ofiarami Auschwitz-Birkenau, jak i solidarności z mieszkańcami miasta Oświęcimia, deklarujemy, że w tym sensie, w jakim Auschwitz pozostaje znakiem, a miasto Oświęcim świadkiem tego znaku, wszyscy czujemy się dziś oświęcimianami!
Kraków-Oświęcim, 2006.05.28
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.