„Prawa człowieka są wciąż łamane, a wolność religijna deptana”. Tak sytuację w Birmie oceniają przedstawiciele międzynarodowej organizacji pozarządowej Christian Solidarity Worldwide zajmującej się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka i wolności wyznania na świecie.
Przedstawiciele organizacji przez miesiąc wizytowali ten azjatycki kraj, przyglądając się szczególnie sytuacji więźniów oraz mniejszości religijnych i etnicznych.
„Choć są pewne pozytywne sygnały, gdy chodzi o podnoszenie standardów dotyczących respektowania zasad prawa i sprawiedliwości, to jednak wciąż w tym względzie robi się w Birmie zbyt mało” – piszą autorzy raportu. Cytują w nim m.in. przypadki torturowania więźniów. Są oni bici, poniżani czy zastraszani chociażby przez wkładanie im do ust granatów. Jeden z chrześcijan został zmuszony przez wojskowych do klęczenia na raniących kolana kamieniach z ramionami rozpostartymi na wzór Chrystusa na krzyżu. Autorzy raportu podkreślają, że przez buddyjską większość dyskryminowani są powszechnie także muzułmanie. Dramatyczna sytuacja panuje też w obozach dla przesiedlonych mieszkańców Kaczinu. Głośno mówi się o prowadzonej w Birmie „czystce etnicznej”.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.
Papież wymienił imiona i nazwiska trzech chrześcijan, którzy zginęli w wyniku ataku.