Papież spotkał się z dowództwem armii

Spotkanie to wpisano do programu papieskiej podróży na prośbę kard. Charlesa Bo.

W siedzibie arcybiskupa Rangunu Papież przyjął dzisiaj dowództwo birmańskiej armii z generałem Min Anung Hlaing na czele. Spotkanie to wpisano do programu papieskiej podróży na prośbę kard. Charlesa Bo i miało się ono odbyć w czwartek. Zdaniem metropolity Rangunu audiencja ta miała służyć stabilizacji kraju, który przechodzi od dyktatury wojskowej do demokracji.

Wizyta wojskowych trwała 15 minut i miała charakter kurtuazyjny. Rozmawiano o wielkiej odpowiedzialności władz w dobie transformacji, które przechodzi dzisiaj Birma – podał watykański rzecznik.

Szerzej spotkanie relacjonuje KAI:

Ojciec Święty spotkał się w poniedziałek w pałacu arcybiskupim w Rangunie z przedstawicielami rządzącego w Mjamnie wojska. Jego pierwszy dzień, wbrew pierwotnym planom nie był więc wyłącznie czasem wypoczynku i aklimatyzacji.

Delegacji wojskowych przewodniczył dowódca sił zbrojnych Mjanmy, gen. Min Aung Hlaing, a towarzyszyli jemu przedstawiciele Biura Operacji Specjalnych. Wysłannik włoskiego dziennika „La Stampa”, Andrea Tornielli przypomina, że w rękach wojskowych oprócz ministerstwa obrony jest także ministerstwo spraw wewnętrznych oraz kontroli granic.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.55 czasu lokalnego (12.55 czasu polskiego), a rozmowa bezpośrednia trwała 15 minut. Jak poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej Greg Burke mówiono o wielkiej odpowiedzialności władz kraju w obecnym okresie przemian. Na zakończenie tej wizyty kurtuazyjnej nastąpiła wymiana darów: Franciszek ofiarował generałowi medal swego pontyfikatu, zaś ten papieżowi przekazał harfę birmańską w kształcie łodzi oraz przyozdobioną filiżankę ryżu.

Tornielli dodaje, że znaczenie wojskowych, odpowiedzialnych za surowe represje przeciwko muzułmańskiej mniejszości Rohingya będzie jeszcze bardziej widoczna w dniu jutrzejszym, kiedy Ojciec Święty odwiedzi nową stolicę kraju (od 2005) Naypyidaw, zbudowaną w krótkim czasie od podstaw a zamieszkałą przez 1,5 mln osób, w większości funkcjonariuszy wojskowych i państwowych oraz ich rodziny. Do tego miasta nie mają dostępu dziennikarze zachodni. Została tak zbudowana, aby można było obronić się przed ewentualnymi atakami: istnieją ogromne drogi do dziesięciu pasów, które mogą być używane jako pasy startowe dla samolotów wojskowych. Centrum pałaców władzy politycznej i instytucjonalnej jest otoczone fosą – stwierdza włoski dziennikarz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama