Jeszcze nie przebrzmiały echa słów Benedykta XVI o niepokojącej tendencji w USA do ignorowania przez państwo sprzeciwu sumienia wierzących, gdy amerykańska administracja dokonała kolejnego kontrowersyjnego posunięcia.
Chodzi o zapowiedź wprowadzenia obowiązku włączenia antykoncepcji do pakietu ubezpieczeń zdrowotnych pracowników instytucji kościelnych. Mają one na to rok czasu, a świadczenia obejmą m.in. refundację sterylizacji i środków poronnych. Przewodniczący episkopatu USA nazwał tę decyzję „pozbawioną skrupułów” i godzącą w sumienia. Zdaniem kard. Timothy’ego Dolana jest to atak zarówno na dostęp do opieki zdrowotnej, jak i na wolność religijną. „Rząd nie może zmuszać Amerykanów do traktowania ciąży jako choroby, której trzeba za wszelką cenę uniknąć” – dodał metropolita Nowego Jorku.
Warto dodać, że o rosnącej w USA świadomości dotyczącej ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci świadczy inicjatywa modlitewnego czuwania w tej intencji. Odbędzie się ono jutro (22 stycznia) w waszyngtońskim narodowym sanktuarium Niepokalanego Poczęcia, gdzie spodziewanych jest 10 tys. uczestników. Czuwanie związane jest z tradycyjnym Marszem dla Życia, organizowanym w rocznicę legalizacji aborcji w USA.
Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo.
Leon XIV jest Papieżem internetu. Jego profile, osiągają coraz większą liczbę obserwatorów.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.