Podczas poniedziałkowego spotkania z działaczami Fundacji Jana Pawła II Benedykt XVI wyraził uznanie dla jej zasług w krzewieniu nauczania polskiego papieża. W audiencji w Watykanie uczestniczyli między innymi kardynałowie Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko.
W przemówieniu, wygłoszonym podczas audiencji, zorganizowanej w ramach rzymskich obchodów 30-lecia fundacji Benedykt XVI przypomniał, że jej celem jest zachowanie i rozwój duchowego dziedzictwa Jana Pawła II, by móc przekazać je przyszłym pokoleniom.
Z uznaniem papież wypowiedział się też o działalności prowadzonego przez fundację rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. "Ufam, że dzięki codziennym studiom nad źródłami oraz współpracy z instytucjami o podobnym charakterze zarówno w Rzymie, jak i poza nim, Ośrodek ten stanie się jeszcze ważniejszym punktem odniesienia dla wszystkich, którzy pragną poznać i docenić rozległe i bogate dziedzictwo, jakie nam zostawił" - stwierdził Benedykt XVI.
Odnotował, że innym aspektem działalności fundacji "o wielkiej ludzkiej i kulturowej wartości" jest pomoc w edukacji duchowieństwa i świeckich, zwłaszcza ze środkowej i wschodniej Europy. "Każdego roku do Lublina, Warszawy i Krakowa przyjeżdżają studenci z krajów, które wcześniej ucierpiały z powodu ideologicznych opresji komunistycznego reżimu, po to, by prowadzić studia w różnych gałęziach nauki" - mówił papież. Ponad 900 absolwentów - stypendystów z państw Europy Środkowo-Wschodniej nazwał "cennym darem dla ich narodów".
Papież za niezwykle ważny rezultat pracy fundacji, działającej w wielu krajach, uznał to, że jej działacze i sympatycy "nie ograniczają się do sentymentalnej pamięci o przeszłości, ale dostrzegają też potrzeby teraźniejszości i spoglądają w przyszłość".
Rzymskie obchody XXX-lecia Fundacji, założonej przez Jana Pawła II, zbiegły się w czasie z uroczystościami wspomnienia liturgicznego papieża, obchodzonego 22 października w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.
Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Becciu.