Irlandzki rząd docenia watykańską odpowiedź, ale...

Rząd irlandzki uznaje powagę, z jaką Stolica Apostolska odpowiedziała na raport dotyczący nadużyć wobec nieletnich w instytucjach kościelnych, do jakich doszło w diecezji Cloyne.

Strona irlandzka utrzymuje zarazem nadal, że niektóre podjęte w przeszłości decyzje umożliwiły ludziom Kościoła niepodejmowanie współpracy z odnośnymi władzami kraju. Komunikat w tej sprawie opublikował minister spraw zagranicznych i handlu Eamon Gilmore. Wicepremier rządu w Dublinie poinformował, że watykański dokument będzie szczegółowo analizowany w najbliższych dniach.

Minister Gilmore z zadowoleniem przyjmuje wolę Stolicy Apostolskiej, by „nadal współpracować i prowadzić dialog w tych sprawach”. Ze swej strony zapewnia, że zaangażuje się także w dialog i współpracę na rzecz promocji dobra dzieci oraz by położyć kres „strasznej pladze nadużyć duchowieństwa”.

Odpowiedź rządu w Dublinie wydaje się gestem pojednawczym, który kończy wymianę opinii z Watykanem, rozpoczętą 20 lipca przez premiera Endę Kenny’ego. Szef irlandzkiego rządu bezprecedensowo skierował wtedy w parlamencie wprost przeciw Stolicy Apostolskiej zarzut tuszowania skandalu. Jego gabinet oskarżył też miejscową hierarchię kościelną, że nie informowała służb policyjnych o nadużyciach. W raporcie z diecezji Cloyne, który wywołał napięcia irlandzko-watykańskie, podkreśla się tymczasem również niejednoznaczną postawę państwowej administracji w sprawie nadużyć wobec nieletnich.

«« | « | 1 | » | »»
 • emigrant
  04.09.2011 19:06
  mieszkam w Irlandi juz dlugo i odnosze wrazenie, ze aktualny rzad(chyba w rodzaju polskich po i sld) ostro walczy z KK i prowadzi Irlandie droga Hiszpanii pod rzadami Zapatero.w ostatnich kilku latach doprowadzono Irlandie do bankructwa i nikt (tak jak w Polsce )nie ponosi za to odpowiedzialnosci, za to usiluje sie zrobic z KK sprawce wszystkiego zla (skad my to znamy?).Poza tym wielu z obecnego rzadu jest w polityce irlandzkiej dlugie lata ale tak jak nasi politycy nie czuje sie wspolodpowiedzialnymi za nic.
 • Savonarola
  11.09.2011 22:13
  Proba rozliczenia kosciola z przestepstw dokonanych przez ksiezy pedofilow jest moim zdaniem pociagnieciem odwaznym. Przymykanie oka na gwalty ,(przez cale lata) spowodowaly,ze pedofile w koloratkach czuli sie bezkarnie pod ochronnymi skrzydlami Watykanu.Czas oczyscic kosciol z plagi zboczencow!Przyniesie to korzysci zarowno kosciolowi ,jak i wiernym.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.