Irlandia: Prosić o wybaczenie za pedofilię

„Należy podkreślić, że odbieganie od zasadniczej nauki Kościoła nie jest autentyczną drogą prowadzącą do odnowy”- czytamy w watykańskim komunikacie po zakończeniu wizytacji apostolskiej przeprowadzonej w czterech irlandzkich archidiecezjach, będących siedzibami metropolii.

Objęto nią również tamtejsze instytuty zakonne i seminaria duchowne. Stolica Apostolska opublikowała dziś obszerną syntezę rezultatów wizytacji, która jak zaznaczono miała przede wszystkim charakter duszpasterski. Wizytację metropolii w pierwszych miesiącach ubiegłego roku przeprowadzili: emerytowany arcybiskup Westminsteru, kard. Cormac Murphy-O’Connor w archidiecezji Armagh, arcybiskup Bostonu w USA, kard. Sean Patrick O’Malley, archidiecezji dublińskiej, arcybiskup Toronto w Kanadzie, (od 18.02 b.r. kardynał) Thomas Christopher Collins – archidiecezji Cashel i Emly, zaś metropolita Ottawy w Kanadzie, abp Terrence Thomas Prendergast – archidiecezji Tuam. Towarzyszyło im grono wykwalifikowanych ekspertów. Jak zaznaczono, szczególnym ich priorytetem było spotkanie z ofiarami molestowania. Wizytatorzy spotkali się także z biskupami diecezji należących do tych prowincji kościelnych. Zebrano dostateczną ilość informacji, na tyle, że nie jest konieczne rozszerzanie wizytacji na diecezje będące sufraganiami.

Wizytatorzy wskazują, że „wiele niedociągnięć z przeszłości doprowadziło do niewłaściwego zrozumienia i reakcji na straszliwe zjawisko wykorzystywania nieletnich”, w tym ze strony różnych biskupów i przełożonych zakonnych. Z bólem uznają, że w obrębie wspólnoty chrześcijańskiej miały miejsce przypadki molestowania niewinnych młodych osób przez duchownych i osoby zakonne, których opiece były one powierzone, podczas gdy ci, którzy powinni czuwać nie czynili tego skutecznie. „Trzeba raz jeszcze za te błędy prosić o przebaczenie Boga i ludzi” – czytamy w watykańskim komunikacie. Równocześnie wizytatorzy wskazują, że od połowy lat 90-tych narastała świadomość powagi tego problemu oraz konieczności znalezienia odpowiednich środków będących reakcją na te problemy.

Odnosząc się do sytuacji w seminariach stwierdzono, że zasadniczo pracują w nich ofiarni formatorzy, zaś do kapłaństwa przygotowują się gorliwi alumni. Tym niemniej zalecono zwrócenie szczególnej uwagi między innymi na życie modlitewne kleryków, większą kontrolę biskupów nad życiem seminaryjnym, wprowadzenie bardziej konsekwentnych kryteriów przyjmowania alumnów, większą troskę, aby formacja intelektualna była w pełni zgodna z Magisterium Kościoła.

Mówiąc o kwestiach związanych z życiem zakonnym wskazano na konieczność ścisłej współpracy wyższych przełożonych z biskupami, odnowienia życia właściwym danemu zakonowi charyzmatem oraz duchowości. „Wszystkie instytuty powinny przeprowadzić audyt swoich akt osobowych, o ile go dotąd nie przeprowadzono” - stwierdzono.

Zalecono, aby biskupi i wyżsi przełożeni zakonni kontynuowali analizę i aktualizację obecnych tymczasowych wytycznych dotyczących wydalenia ze stanu duchownego i duszpasterstwa. Chodzi przede wszystkim o przypadki, gdy prokuratura rezygnuje z postępowania, fałszywych oskarżeń i powrotu w takich przypadkach duchownych do duszpasterstwa oraz troski duszpasterskiej o skazanych, warunków w jakich powinni oni żyć.

W watykańskim komunikacie czytamy, że kryzys związany z nadużyciami duchowieństwa głęboko naznaczył irlandzki Kościół. Przejawami tego jest między innymi utrata zaufania wiernych do duszpasterzy, niesprawiedliwe oczernianie duchowieństwa. Z drugiej strony trudności te bardziej zjednoczyły wspólnotę Kościoła i ukazały żywą wiarę tamtejszych katolików. Stwierdzono też potrzebę głębszej formacji młodzieży i dorosłych w zakresie treści wiary, troski o formację permanentną duchowieństwa, zwrócenie uwagi na rolę wiernych świeckich, „powołanych być zaangażowanymi zarówno w obrębie Kościoła jak i świadczenia przed społeczeństwem, zgodnie ze społecznymi naukami Kościoła”.

Wizytatorzy nie kryją swego niepokoju z powodu napotkanej niekiedy tendencji do opowiadania się przez niektórych księży, zakonników i świeckich za opiniami teologicznymi różniącymi się od nauczania Magisterium. „Ta poważna sytuacja wymaga szczególnej uwagi, skierowanej zasadniczo na poprawę formacji teologicznej. Trzeba podkreślić, że odbieganie od zasadniczej nauki Kościoła nie jest autentyczną drogą prowadzącą do odnowy” – czytamy w komunikacie.

W dokumencie wskazano także na kwestie zmiany granic struktur kościelnych oraz potrzebę obecności głosu Kościoła w mediach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama