Życzenia ze świata dla Leona XIV: „Jego słowa niosą nadzieję”

Prezydenci, premierzy, organizacje religijne nadsyłają do Watykanu gratulacje z okazji wyboru 267. Papieża Kościoła powszechnego.

Z całego świata napływają do Leona XIV, Następcy Piotra, wiadomości pełne radości i bliskości. Wśród pierwszych, którzy je przysłali był naczelny rabin Rzymu Riccardo Di Segni: „Składam nowo wybranemu Papieżowi Leonowi XIV najlepsze życzenia powodzenia w trudnej misji powierzonej mu dla dobra ludzkości. Liczę na jego zaangażowanie w utrzymanie i rozwój relacji współpracy, szacunku i przyjaźni między naszymi wspólnotami” – napisał rabin.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch wyrazili gotowość przyjęcia wezwania Papieża z jego przemowy tuż po wyborze, aby być – jak napisali - „Kościołem misyjnym, Kościołem budującym mosty, promującym dialog, zawsze otwartym, jak ten plac z rozpostartymi ramionami – dla wszystkich, wszystkich potrzebujących naszej miłości, obecności, dialogu i miłosierdzia”.

Życzenia od włoskich władz

Prezydent Republiki Włoskiej, Sergio Mattarella, składając Leonowi XIV „najgorętsze życzenia” zapewnił o zaangażowaniu Republiki Włoskiej w budowanie coraz silniejszych relacji ze Stolicą Apostolską, „by wspólnie promować wizję świata i współistnienia narodów opartą na pokoju, gwarancji nienaruszalnych praw, godności i wolności każdej osoby”.

Na profilu X premier Włoch Giorgia Meloni napisała: „W czasie naznaczonym konfliktami i niepokojem, jego słowa z Loggii Błogosławieństw są potężnym wezwaniem do pokoju, braterstwa i odpowiedzialności. To dziedzictwo duchowe wpisuje się w linię wytyczoną przez Papieża Franciszka i z szacunkiem i nadzieją patrzy na nie cała Italia”.

Słowa z Ukrainy i USA

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przesłał Papieżowi „życzenia mądrości, inspiracji i siły – duchowej i fizycznej – w wypełnianiu jego szlachetnej misji. Ad multos annos!”.

„Mamy nadzieję – dodał – na dalsze moralne i duchowe wsparcie Watykanu dla dążeń Ukrainy do trwałego pokoju”.

Z USA prezydent Donald Trump powiedział, że wybór Papieża z USA, to wielki zaszczyt i wzruszenie dla całego kraju, dodając, że nie może się doczekać spotkania z Papieżem.

Sekretarz stanu USA, Marco Rubio, stwierdził: „To głęboko znaczący moment dla Kościoła katolickiego, dający nową nadzieję i ciągłość ponad miliardowi wiernych”.

Dodał, że USA są gotowe pogłębiać relacje ze Stolicą Apostolską i z pierwszym amerykańskim Papieżem.

Gratulacje złożył również były prezydent Barack Obama, pisząc na X: „dla obywatela Chicago, Jego Świątobliwości Leona XIV – będziemy się modlić z nim, gdy podejmuje pracę prowadzenia Kościoła katolickiego”.

Życzenia z Izraela i Brazylii

Premier Izraela Benjamin Netanjahu napisał na platformie X: „Gratulacje dla Papieża Leona XIV i światowej wspólnoty katolickiej. Życzę pierwszemu Papieżowi z USA, by promował nadzieję i pojednanie między religiami”.

 

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva wyraził nadzieję, że Papież Leon XIV „podejmie dziedzictwo” swojego poprzednika, Franciszka: „Najważniejsze cechy Franciszka to nieustanne dążenie do pokoju i sprawiedliwości społecznej, obrona środowiska, dialog ze wszystkimi ludami i religiami oraz szacunek dla różnorodności”.

Bliskość Kościołów europejskich

W przesłaniu od prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) czytamy: „Kardynał Robert Francis Prevost, jako Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, zawsze towarzyszył pracom naszej Rady, wskazując europejskim biskupom priorytety misji Kościoła. W tym trudnym czasie dla naszego kontynentu jesteśmy przekonani, że Ojciec Święty będzie blisko i nas umacniał”.

Wspomniano również o wojnie na Ukrainie jako „przypomnieniu potrzeby zaangażowania się w pojednaną Europę”.

U boku Leona XIV

Wspólnota Sant’Egidio w swoim przesłaniu wyraziła radość: „Pierwszym słowem Biskupa Rzymu, wybranego w historycznym momencie pełnym konfliktów i niepewności, było słowo ‘pokój’, zgodnie z linią Papieża Franciszka, zapraszając do dialogu i budowania mostów. Będzie on potrafił nieść nie tylko wierzącym, wszystkim, autorytatywny głos i cenne wskazania na przyszłość ludzkości” – napisali przedstawiciele wspólnoty.

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” również przesłała gratulacje: „Podczas swojej posługi jako biskup Chiclayo w Peru (2005–2013), wspieraliśmy go w wielu projektach – szczególnie formacji seminarzystów, misjonarzy i katechetów oraz misjonarzy w odległych rejonach Andów” – napisano.

Radość w Pompejach

W dniu Modlitwy Błagalnej do Matki Bożej, w Pompejach zapanowała radość. „Imię Papieża przywołuje Leona XIII – Papieża Różańca, autora wielu encyklik poświęconych modlitwie maryjnej, który towarzyszył Bartolo Longo w pierwszych latach historii pompejańskiej” – przekazano z sanktuarium pompejańskiego.

Wenecja i świat akademicki

Patriarcha Francesco Moraglia i Kościół w Wenecji cieszą się z wyboru, modlą się za Papieża Leona XIV i powierzają go opiece Matki Bożej, „aby, umocniony Duchem Świętym, mógł jako świadek pokoju Chrystusa Zmartwychwstałego prowadzić lud Boży w wierze, nadziei i miłości”.

Rektorka Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca, Elena Beccali, wyraziła „wielką radość” z wyboru kard. Roberta Francisa Prevosta na Stolicę Piotrową i powierzyła jego misję opiece Najświętszego Serca Jezusa.

Uniwersytet katolików włoskich – dodała – „z nową energią staje się do dyspozycji Jego Świątobliwości Leona XIV. Niech Jego pontyfikat będzie znakiem nadziei dla świata, jedności dla Kościoła i pokoju dla narodów”.

Również uniwersytety katolickie w Polsce – KUL oraz UKSW – przekazały życzenia Leonowi XIV.

Ruch Odnowy w Duchu Świętym

Giuseppe Contaldo, przewodniczący włoskiegoy Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, napisał: „Hojność Ducha Świętego dała Kościołowi i ludzkości nowego przewodnika. Papieżowi życzymy, by był odważnym świadkiem miłości Boga i prowadził swój lud drogami prawdy i nadziei”.

 
«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama