Papieska krew na beatyfikacji

W czasie beatyfikacji Jana Pawła II zostanie wystawiona mała ampułka z krwią papieża - ogłosił we wtorek Watykan.

W nocie wyjaśniono, że relikwiarz, któremu cześć będą oddawać wierni, zawiera krew Jana Pawła II, pobraną w ostatnich dniach jego życia.

Ampułka będzie umieszczona w "cennym relikwiarzu, przygotowanym specjalnie przez Papieski Urząd Celebracji Liturgicznych" - poinformowano.

Nota głosi: "Stosowne jest krótkie, ale precyzyjne wyjaśnienie w sprawie pochodzenia tej relikwii. W ostatnich dniach choroby Ojca Świętego personel lekarski pobierał krew do dyspozycji Centrum Transfuzji Krwi szpitala Bambino Gesu w celu ewentualnej transfuzji".

"Ośrodek ten, kierowany przez profesora Isacchiego, był odpowiedzialny za ten rodzaj zabiegu medycznego wobec papieża. Jednak później nie nastąpiła żadna transfuzja, a pobrana krew była przechowywana w czterech małych pojemnikach. Dwa z nich pozostały w dyspozycji prywatnego sekretarza papieża Jana Pawła II, kardynała Dziwisza; dwa inne zostały w szpitalu Bambino Gesu, wiernie strzeżone przez tamtejsze siostry" - poinformował Watykan.

Dalej podkreślono: "Z okazji beatyfikacji te dwa pojemniki zostały umieszczone w dwóch relikwiarzach. Pierwszy z nich zostanie zaprezentowany w celu oddania przez wiernych czci z okazji beatyfikacji 1 maja, a potem będzie przechowywany w sanktuarium Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych, wraz z innymi ważnymi relikwiami".

"Drugi zostanie zwrócony szpitalowi Bambino Gesu, gdzie siostry wiernie strzegły cennej relikwii w minionych latach. Krew Jana Pawła II znajduje się w stanie płynnym, co tłumaczy się obecnością antykoagulantu, który był obecny w probówkach w momencie pobierania krwi" - dodał Watykan.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama