W namiocie na placu Piłsudskiego zawiśnie wystawa „Błogosławiony Jan Paweł II”. Na planszach będzie można zobaczyć fotografie, które ilustrują jeden, istotny moment z życia Jana Pawła II
Są to m.in. spotkanie z Matką Teresą, modlitwa nad grobem ks. Jerzego Popiełuszki, moment zamachu na placu Świętego Piotra. Wydarzenia te pokazane zostały w nietypowy sposób, w świetle słów ośmiu błogosławieństw, które pokazują drogę, jaką Jan Paweł II odbył od momentu wyboru na papieża do dzisiaj, gdy zostaje błogosławionym.
– Tekst ośmiu błogosławieństw otwiera kazanie na górze, jakie Jezus wygłosił w Galilei. Mowa w nim o tych, którzy są błogosławieni: o ubogich w duchu, o tych, którzy się smucą, o ludziach czystego serca. Warto pamiętać Jana Pawła II jako człowieka, który był, jak mówił Jezus, ubogi w duchu, smucił się, jako człowieka o czystym sercu. Jan Paweł II nie został błogosławionym z dnia na dzień. Wystawa na placu Piłsudskiego pokazuje, jak krok po kroku, będąc wśród nas, Ojciec Święty stawał się błogosławionym. – wyjaśnia Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Wystawa na placu Piłsudskiego będzie czynna codziennie od 30 kwietnia (niedziela) do 8 maja (niedziela), w godzinach 10.00-20.00. Wstęp wolny.
Mecenasem wystawy jest Skarbiec Mennicy Polskiej. Nad wydarzeniem patronat medialny objęły: Kino Polska oraz „Rzeczpospolita”.
Czuwanie
W każdą z niedziel poprzedzających beatyfikację Jana Pawła II, przez 16 tygodni, w Archikatedrze Warszawskiej odbywały się duchowe przygotowania do uroczystości 1 maja.
– To niezwykłe, jak każdy, kto przychodził do Archikatedry, z uwagą wsłuchiwał się w słowa Jana Pawła II. Dzięki filmom, ulotkom z fragmentami przemówień papieskich, nagraniom, w których można było usłyszeć homilie Jana Pawła II, warszawiacy odkrywali na nowo postać i myśl papieża. – mówi Zofia Sokołowska, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.
Podsumowaniem inicjatywy, którą podjęły wspólnie Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, będzie czuwanie modlitewne, jakie odbędzie się w sobotę 30 kwietnia od godz. 20.30. Poprowadzi je ks. Bogdan Bartold, a oprawę muzyczną zapewni Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.
Na scenie w trakcie czuwania pojawią się stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Wnosząc na scenę lampiony, będą nieśli ogień z łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.