W namiocie na placu Piłsudskiego zawiśnie wystawa „Błogosławiony Jan Paweł II”. Na planszach będzie można zobaczyć fotografie, które ilustrują jeden, istotny moment z życia Jana Pawła II
– Stypendyści chcą w ten sposób nawiązać do homilii Jana Pawła II, wygłoszonej w 2002 roku, podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, kiedy papież nawoływał, by „przekazywać światu ogień miłosierdzia”. W całej Polsce, gdy czuwania dobiegną końca, lampiony trafią do hospicjów, instytucji publicznych, mediów. – wyjaśnia ks. Jan Drob, przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Plac Piłsudskiego w dniu beatyfikacji
W niedzielę 1 maja na placu Piłsudskiego od godz. 10.00 będzie można wspólnie oglądać na telebimach Mszę świętą z Rzymu. Po zakończeniu transmisji z Rzymu, na placu Piłsudskiego od godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza święta, którą sprawować będzie bp Piotr Jarecki. Msza zakończy się około 14.30.
Od godz. 21.00 na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Muzykę do tekstów Karola Wojtyły skomponował jazzman, kompozytor, pianista – Joachim Mencel. W trakcie koncertu wystąpią artyści z całego świata, m.in. Dino Saluzzi, Jorgos Skolias, Ewa Bem, Valerie Ekoume. Organizatorem koncertu jest Stołeczna Estrada, a partnerem wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacja Media Visage.
Jan Paweł II w liczbach
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 27 lat i jest trzecim co do długości.
Jan Paweł II, od 1 maja błogosławiony Kościoła katolickiego, wyniósł największą w historii liczbę osób na ołtarze: beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków) i kanonizował 478 świętych.
Jan Paweł II nazywany był papieżem-pielgrzymem. Odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 137 krajów (niektóre wielokrotnie). W trakcie swoich podróży apostolskich Ojciec Święty przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika.
Najdłuższa z podróży miała miejsce w 1986 roku i trwała ponad 13 dni. Jan Paweł II odwiedził wówczas Bangladesz, Singapur, Fidżi, Nową Zelandię, Australię i Seszele.
Podczas pielgrzymki do krajów Azji i Pacyfiku w 1995 roku, padł kolejny rekord tego pontyfikatu. We Mszy świętej, odprawionej z okazji Światowego Spotkania Młodzieży, w stolicy Filipin, Manili, wzięły udział ponad cztery miliony ludzi. Wydarzenie to było, jak się uważa, największym zgromadzeniem ludzi w historii.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.