Centrum Myśli JP2: wokół beatyfikacji

publikacja 21.04.2011 12:49

W namiocie na placu Piłsudskiego zawiśnie wystawa „Błogosławiony Jan Paweł II”. Na planszach będzie można zobaczyć fotografie, które ilustrują jeden, istotny moment z życia Jana Pawła II

Są to m.in. spotkanie z Matką Teresą, modlitwa nad grobem ks. Jerzego Popiełuszki, moment zamachu na placu Świętego Piotra. Wydarzenia te pokazane zostały w nietypowy sposób, w świetle słów ośmiu błogosławieństw, które pokazują drogę, jaką Jan Paweł II odbył od momentu wyboru na papieża do dzisiaj, gdy zostaje błogosławionym.

– Tekst ośmiu błogosławieństw otwiera kazanie na górze, jakie Jezus wygłosił w Galilei. Mowa w nim o tych, którzy są błogosławieni: o ubogich w duchu, o tych, którzy się smucą, o ludziach czystego serca. Warto pamiętać Jana Pawła II jako człowieka, który był, jak mówił Jezus, ubogi w duchu, smucił się, jako człowieka o czystym sercu. Jan Paweł II nie został błogosławionym z dnia na dzień. Wystawa na placu Piłsudskiego pokazuje, jak krok po kroku, będąc wśród nas, Ojciec Święty stawał się błogosławionym. – wyjaśnia Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wystawa na placu Piłsudskiego będzie czynna codziennie od 30 kwietnia (niedziela) do 8 maja (niedziela), w godzinach 10.00-20.00. Wstęp wolny.

Mecenasem wystawy jest Skarbiec Mennicy Polskiej. Nad wydarzeniem patronat medialny objęły: Kino Polska oraz „Rzeczpospolita”.

Czuwanie

W każdą z niedziel poprzedzających beatyfikację Jana Pawła II, przez 16 tygodni, w Archikatedrze Warszawskiej odbywały się duchowe przygotowania do uroczystości 1 maja.

– To niezwykłe, jak każdy, kto przychodził do Archikatedry, z uwagą wsłuchiwał się w słowa Jana Pawła II. Dzięki filmom, ulotkom z fragmentami przemówień papieskich, nagraniom, w których można było usłyszeć homilie Jana Pawła II, warszawiacy odkrywali na nowo postać i myśl papieża. – mówi Zofia Sokołowska, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

Podsumowaniem inicjatywy, którą podjęły wspólnie Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, będzie czuwanie modlitewne, jakie odbędzie się w sobotę 30 kwietnia od godz. 20.30. Poprowadzi je ks. Bogdan Bartold, a oprawę muzyczną zapewni Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Na scenie w trakcie czuwania pojawią się stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Wnosząc na scenę lampiony, będą nieśli ogień z łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

– Stypendyści chcą w ten sposób nawiązać do homilii Jana Pawła II, wygłoszonej w 2002 roku, podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, kiedy papież nawoływał, by „przekazywać światu ogień miłosierdzia”. W całej Polsce, gdy czuwania dobiegną końca, lampiony trafią do hospicjów, instytucji publicznych, mediów. – wyjaśnia ks. Jan Drob, przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Plac Piłsudskiego w dniu beatyfikacji

W niedzielę 1 maja na placu Piłsudskiego od godz. 10.00 będzie można wspólnie oglądać na telebimach Mszę świętą z Rzymu. Po zakończeniu transmisji z Rzymu, na placu Piłsudskiego od godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza święta, którą sprawować będzie bp Piotr Jarecki. Msza zakończy się około 14.30.

Od godz. 21.00 na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Muzykę do tekstów Karola Wojtyły skomponował jazzman, kompozytor, pianista – Joachim Mencel. W trakcie koncertu wystąpią artyści z całego świata, m.in. Dino Saluzzi, Jorgos Skolias, Ewa Bem, Valerie Ekoume. Organizatorem koncertu jest Stołeczna Estrada, a partnerem wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacja Media Visage.

Jan Paweł II w liczbach

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 27 lat i jest trzecim co do długości.

Jan Paweł II, od 1 maja błogosławiony Kościoła katolickiego, wyniósł największą w historii liczbę osób na ołtarze: beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków) i kanonizował 478 świętych.

Jan Paweł II nazywany był papieżem-pielgrzymem. Odbył 104 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 137 krajów (niektóre wielokrotnie). W trakcie swoich podróży apostolskich Ojciec Święty przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika.

Najdłuższa z podróży miała miejsce w 1986 roku i trwała ponad 13 dni. Jan Paweł II odwiedził wówczas Bangladesz, Singapur, Fidżi, Nową Zelandię, Australię i Seszele.

Podczas pielgrzymki do krajów Azji i Pacyfiku w 1995 roku, padł kolejny rekord tego pontyfikatu. We Mszy świętej, odprawionej z okazji Światowego Spotkania Młodzieży, w stolicy Filipin, Manili, wzięły udział ponad cztery miliony ludzi. Wydarzenie to było, jak się uważa, największym zgromadzeniem ludzi w historii.