Ponad 67 tys. 600 pielgrzymów z 126 krajów pięciu kontynentów weźmie udział w "Dniach w diecezjach", które odbędą się od 26 do 31 lipca w Portugalii i poprzedzą Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Młodzi zostaną przyjęci w 17 diecezjach kraju - przekazało Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.
Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie rozpoczną się 1 sierpnia i potrwają do 6 sierpnia. Myślą przewodnią spotkania z papieżem będzie hasło "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Wydarzenia centralne poprzedzą tzw. dni w diecezjach, które rozpoczną się 26 lipca.
Do 31 lipca młodzi będą mieli okazją poznać specyfikę Kościoła lokalnego oraz regionu. Każda z 17 portugalskich diecezji przygotowała program skoncentrowany na pięciu filarach: powitanie, odkrycie, misja, kultura i posłanie.
Młodzi będą goszczeni w domach, parafiach oraz obiektach użyteczności publicznej, jak np. szkoły, gminy i parafie w portugalskich diecezjach: Algarve, Angra, Aveiro, Beja, Braga, Bragana-Miranda, Coimbra, vora, Funchal, Guarda, Lamego, Leiria-Fatima, Portalegre-Castelo Branco, Porto, Viana do Castelo, Vila Real i Viseu.
Przyjmie one ponad 67 tys. 600 pielgrzymów z 126 krajów z pięciu kontynentów. W Porto np. zatrzyma się np. 16 tys. 500 pielgrzymów, w Coimbrze ponad 14 tys., a Leiria-Fatima pomieści 7,5 tys. uczestników ŚDM. W Bradze - 7 tys., zaś w Aveiro - 5 tys. osób.
W wydarzeniach centralnych ŚDM w Lizbonie weźmie udział w tym roku 25 tys. młodych z Polski.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r.
Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
Zobacz też:
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.