„Królowej pokoju polecajmy budowanie mostów na świecie, Królowej nieba, którą czcimy w tym czasie paschalnym powierzajmy nasze serca, aby zostały utwierdzone w miłości Boga” - powiedział Papież podczas audiencji ogólnej.
Franciszek podsumował swoją ostatnią wizytę apostolską na Węgrzech, dziękując władzom kraju, Kościołowi oraz całemu narodowi za serdeczne przyjęcie. Nawiązał do dwóch obrazów, które często przewijały się w jego wystąpieniach nad Dunajem: korzeni i mostów.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że korzenie narodu to święci, którzy oddali życie za naród, dawali w ciągu wieków świadectwo Ewangelii miłości oraz byli światłem w czasach ciemności. Dzisiaj wzywają oni do przezwyciężenia lęku przed jutrem, przypominając, że Chrystus jest naszą przyszłością. Papież zauważył, że mocne korzenie chrześcijańskie narodu węgierskiego zostały wystawione na próbę podczas ateistycznych prześladowań. Wielu chrześcijan zostało zabitych lub uwięzionych. Kościół trwał w ukryciu, ale pozostał żywy i mocny siłą Ewangelii. Na Węgrzech prześladowania ze strony reżimu komunistycznego zostały poprzedzone uciskiem ze strony nazistów, którzy dopuścili się straszliwej eksterminacji ludności żydowskiej. Franciszek przypomniał postać Edith Bruck, węgierskiej poetki, która przeszła przez wszystkie te cierpienia i opowiada dzisiaj młodym o potrzebie walki o swoje ideały, aby nie dać się zwyciężyć małoduszności i zniechęceniu. Ojciec Święty zauważył podczas spotkania z młodymi oraz ze światem akademickim, że również dzisiaj wolność jest zagrożona.
Papież: jakie są korzenie naszego życia?
Franciszek podjął następnie posługując się obrazem miasta-symbolu, jakim jest Budapeszt temat mostów pokoju pomiędzy różnymi narodami. Zwrócił szczególnie uwagę na powołanie Europy do budowania mostów i łączenia różnic oraz przyjmowania tych, którzy pukają do jej bram. Wyraził się z uznaniem o moście humanitarnym otwartym dla wielu uchodźców z Ukrainy.
Papież: budujmy mosty między pokoleniami
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.