W Buneos Aires obchodzono Dni Duszpasterstwa Społecznego, gromadzące działaczy społecznych, przedsiębiorców, duchownych oraz osoby publiczne. Z tej okazji Papież skierował list, w którym podzielił się swoim niepokojem, spowodowanym wzrostem polaryzacji. „Jest wiele konfliktów, których rozwiązanie jest niemożliwe, bo uciekamy do okopów, często ideologicznych” – napisał.
Franciszek wskazał, że podobne spotkania są ważne, bo pozwalają rozeznać sytuację i skoordynować wysiłek, a to pilne zadanie, bo dotykają nas kolejne poważne problemy, począwszy od pandemii i kryzysu ekologicznego, po wojny i wyzysk. „Z tymi realiami, jakby muzyką w tle, łączy się wzrost polaryzacji i ekstremizmów, które nie pozwalają nam budować i spotykać się we wspólnym «my»” – czytamy w liście.
Ojciec Święty podkreślił ponadto, że „zanika poczucie przynależności zdolne przełamać tyranię podziałów i konfrontacji, umożliwiające, przy wszystkich uzasadnionych różnicach, osiągnięcie zgody w poszukiwaniu wspólnego dobra, które jest czymś więcej niż sumą dóbr indywidualnych”. Polaryzacja zaś nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ pogłębia jedynie kryzys niszcząc „wszelkie próby rozwiązań, oraz powoduje wzrost niepokoju i brak zaufania”.
W obliczu tej sytuacji Franciszek wezwał do odważnego budowania kultury dialogu i przypomniał, że „możliwe działania i przemiany rosną oraz rozwijają się w tej samej glebie, która jest w stanie wyhodować chwasty”. Podkreślił, że należy o tym pamiętać w naszych działaniach.
Na zakończenie udzielił błogosławieństwa uczestnikom spotkania i prosił o modlitwę. W tym roku Dni Duszpasterstwa Społecznego świętowały 25 lecie istnienia. Zostały zapoczątkowane na krótko przed tym, jak ówczesny bp Bergoglio został ordynariuszem archidiecezji.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.