Z okazji obchodów 150. rocznicy urodzin św. Alojzego Orione, założona przez niego rodzina oriońska została dziś przyjęta przez papieża. „Na ile płonie w was miłość Chrystusa, na tyle wasza obecność i działanie stają się pożyteczne dla Boga i ludzi” – zaznaczył Franciszek.
Odwołując się do słów Don Orione, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pierwszym miejscem, gdzie dojrzewa się do ewangelizacji, jest wspólnota, której życie powinno być świadectwem. Z kolei w wypełnianiu misji nie należy narzekać na współczesne czasy i chować się przed światem, ale spojrzeć na niego jak Bóg, współodczuwając jego smutki i radości.
„Dzisiaj bycie uczniami misjonarzami, posłanymi przez Kościół, nie jest przede wszystkim robieniem czegoś, działaniem, ale tożsamością apostolską, nieustannie pielęgnowaną w życiu braterskim wspólnoty zakonnej lub rodziny. Ważne jest, aby dbać o jakość życia wspólnotowego, o relacje, o wspólną modlitwę: to już jest apostolstwo, bo to jest świadectwo. Jeśli wśród nas panuje oziębłość, albo, co gorsza, osądzanie i plotkowanie, to jaki apostolat chcemy wykonywać? «Wspólnota, która jest piękna, silna - to słowa księdza Orione - i w której panuje pełna zgoda serc i pokój, nie może być inna niż droga, pożądana i budująca dla wszystkich». – powiedział Franciszek. – Wezwanie, by «rzucić się w ogień nowych czasów» wymaga, abyśmy patrzyli na dzisiejszy świat z rozeznaniem, ale i ze współczuciem, bez lęku, bez uprzedzeń, odważnie. Abyśmy patrzyli na niego tak, jak patrzy na niego Bóg, odczuwając smutki, radości i nadzieje ludzkości jak własne. Musimy postrzegać nieszczęścia tego świata jako powód naszego apostolatu, a nie jako przeszkodę. Wasz założyciel mawiał: «Nie wystarczy narzekać na smutek czasów i ludzi, i nie wystarczy mówić: O Panie! O Panie! Nie trzeba żałować minionej epoki. Bez ducha smutku, bez ducha zamknięcia. Naprzód z pogodną i niewzruszoną pracowitością!»“
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.